Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Jakie okulary wybrać?

Pogarszanie się wzroku wraz z wiekiem jest niestety naturalnym procesem. Większość z nas jest na to narażona, bowiem kondycja naszych oczu z czasem staje się po prostu coraz gorsza. Bardzo wielu starszych ludzi potrzebuje z tego powodu odpowiednich okularów do czynności takich jak czytanie czy praca. Jeśli ktoś jednak cierpi na wady wzroku wynikające z powodów innych niż wiek, również musi znaleźć właściwe dla siebie okulary. Wybór jest bardzo szeroki. W niektórych przypadkach najlepszym wyjściem jest posiadanie kilku par okularów, przeznaczonych do różnych czynności.

Bifokale - wady i zalety

Bifokale to świetne rozwiązanie, pozwalające na jednoczesne korygowanie zarówno krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności. Istnieją również trifokale, wyposażone w trzy osobne soczewki.

Do wad tego rozwiązania można zaliczyć pewne trudności w przyzwyczajeniu się do "przeskakiwania" obrazu i dostosowywania się do innego kąta widzenia. Są to jednak rzeczy, które po pewnym czasie stają się mniej istotne.

Soczewki progresywne

Soczewki progresywne to nowoczesne rozwiązanie, które jest świetną odpowiedzią na problemy ludzi zmagających się z różnymi wadami wzroku. W odróżnieniu od bifokali i trifokali, nie składają się z kilku elementów. Jest to jedna całość, która może "dostosować" się w zależności od przedmiotu, na który akurat patrzymy. Znika tu zatem konieczność obracania głowy i patrzenia pod odpowiednim kątem, aby móc wyraźnie zobaczyć dany obraz. Soczewka taka pozwala na bezproblemowe widzenie na każdą odległość.Oczywiście, również soczewki progresywne na samym początku mogą wydawać się nieco mniej wygodne. Jest to jednak wyłącznie kwestia przyzwyczajenia się do korzystania z nich. Po dość krótkim czasie oczy przywykną do nowych soczewek, a wszystkie niewygody znikną. W okresie adaptacji warto oczywiście trzymać się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim nie należy ściągać takich soczewek od razu w momencie, gdy czujemy dyskomfort. Oko musi do nich przywyknąć.

Warto też ćwiczyć patrzenie na różne przedmioty z różnych odległości. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto zawsze konsultować się ze specjalistami. Jedynie oni są w stanie określić, czy prawidłowo korzystamy z naszych soczewek i czy są one dobrze dopasowane do naszych potrzeb.

drewniane okulary leżące na stole

Dbanie o soczewki

Aby soczewki prawidłowo spełniały swoje zadania, musimy odpowiednio o nie dbać. Bez właściwej pielęgnacji czy przechowywania, soczewki mogą ulec zniszczeniu. Bardzo ważne jest regularne czyszczenie okularów. Dobre modele posiadają co prawda powłoki ochronne, ale nie są one w stanie uchronić ich całkowicie przed zabrudzeniami. Do czyszczenia okularów najlepiej jest korzystać z przeznaczonych do tego środków i materiałów. W ostateczności można skorzystać ze zwykłych ubrań do przetarcia soczewek, ale należy unikać materiałów takich jak chusteczki higieniczne.

Soczewki kontaktowe wymagają znacznie bardziej delikatnej pielęgnacji. Nie należy korzystać przy tym ze środków ani materiałów, które nie są do tego przeznaczone. Zła pielęgnacja - szczególnie w przypadku soczewek - może nie tylko pogorszyć nasze widzenie, ale nawet zagrozić oczom.

W czasie noszenia soczewek koniecznie trzeba powstrzymywać się od pocierania oczu. Należy też regularnie korzystać z kropli do oczu oraz dbać o dobre nawodnienie organizmu. Wbrew pozorom, picie odpowiedniej ilości wody ma ogromne znaczenie dla naszych oczu. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, nasze oczy będą stale wysuszone, co w przypadku osoby noszącej soczewki kontaktowe wywołuje ogromny dyskomfort.