Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Komórki dwubiegunowe

Siatkówka w tylnej części oka jest niezbędna do prawidłowego widzenia. Każda warstwa komórek w tej tkance służy konkretnemu celowi. Przygotowując się do obchodów miesiąca świadomości zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem, który przypada w lutym, warto przyjrzeć się bliżej warstwom siatkówki i ich funkcjom.

Warstwy siatkówki

Dławik- Składa się z warstwy naczyń krwionośnych, które dostarczają tlen i substancje odżywcze do siatkówki. Defekt w genie CHM może powodować choroideremię, nieszczelne naczynia krwionośne mogą rozszerzać się w siatkówce powodując mokre zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) i retinopatię cukrzycową.

Nabłonek barwnikowy siatkówki - Jest to pojedyncza warstwa komórek, które zapewniają niezbędne odżywianie i usuwanie odpadów dla komórek fotoreceptorów. Nagromadzenie odpadów może prowadzić do AMD i choroby Stargardta.

Fotoreceptory - W tym miejscu znajdują się pręciki i czopki , które przekształcają światło w sygnały elektryczne. Pręciki pomagają w widzeniu nocnym i peryferyjnym. Czopki są bardziej skoncentrowane w plamce (centralna część siatkówki) i udowodniły centralne i kolorowe widzenie. Śmierć pręcików może powodować utratę wzroku zwaną retinitis pigmentosa, natomiast AMD to utrata widzenia centralnego.

Komórkipoziome - Komórki te łączą się z fotoreceptorami, które otaczają dwubiegunowe połączone komórki fotoreceptorowe i pomagają w integracji i regulacji wejścia z wielu komórek fotoreceptorowych, zwiększając ostrość widzenia.

Komórki bipolarne - Zależność każdej warstwy siatkówki od siebie jest tutaj przykładem. Komórki te pobierają informacje elektryczne z komórek fotoreceptorowych i przekazują je do innych komórek siatkówki.

Komórkizwojowe - Komórki te rozciągają się tworząc nerw wzrokowy, który przekazuje informacje do mózgu i pobierają informacje elektryczne z komórek dwubiegunowych i przetwarzają je w celu określenia kształtów, kontrastu i koloru. Jaskra utrata wzroku wynika z wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego, które wpływa na nerw wzrokowy, przerywając sygnały do mózgu.

1/26/16


Susan DeRemer, CFRE
Wiceprezes ds. rozwojuDiscovery
Eye Foundation