Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Czy masz cukrzycę? Oto 5 sposobów na ochronę zdrowia Twoich oczu.

 

Retinopatia cukrzycowa jest częstym powikłaniem cukrzycy. Podwyższony poziom cukru we krwi może uszkodzić delikatne naczynia krwionośne wewnątrz oka, powodując ich przeciekanie, krwawienie i blokowanie. Uszkodzenia spowodowane retinopatią cukrzycową są zazwyczaj trwałe. Cukrzyca może również przyczynić się do zmian w zakresie krótkowzroczności, dalekowzroczności i przedwczesnej starczowzroczności (niezdolności do skupienia wzroku na bliskich przedmiotach wraz z wiekiem). Choroba ta może również przyczynić się do wystąpienia zaćmy, jaskry, zeza (brak ustawienia oczu) oraz zmniejszenia wrażliwości rogówki.

Utrzymanie kontroli nad cukrzycą ma kluczowe znaczenie. Konieczne są regularne wizyty u lekarza, a także przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących diety, ćwiczeń fizycznych i leków. Podejmowanie właściwych kroków w celu utrzymania cukrzycy może znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju retinopatii cukrzycowej. Chroń zdrowie swoich oczu. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby dbać o swoje oczy, jeśli masz cukrzycę.

REGULARNE, KOMPLEKSOWE BADANIA WZROKU.

Porozmawiaj ze swoim optometrystą Midwest Eye Consultants o tym, jak często powinieneś wykonywać badanie dna oka. Ten rodzaj badania pozwala na lepszą wizualizację siatkówki, co może wskazywać na obecność cukrzycowego schorzenia oczu. Nasi lekarze mogą zająć się Twoimi zmieniającymi się oczami za pomocą nowych okularów lub soczewek kontaktowych. W niektórych przypadkach może być konieczny zabieg chirurgiczny.

PROWADŹ ZDROWY TRYB ŻYCIA.

Czy regularnie kontrolujesz poziom cukru we krwi? Ćwiczenia fizyczne, zdrowe odżywianie, przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza oraz regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi to doskonałe kroki do kontrolowania poziomu cukru we krwi i prowadzenia zdrowego stylu życia. Według ADA (American Diabetes Association), osoby z niekontrolowanym poziomem cukru we krwi są cztery razy bardziej narażone na rozwój retinopatii cukrzycowej.

MONITORUJ SWOJE CIŚNIENIE KRWI I POZIOM CHOLESTEROLU

Zmiany w siatkówce mogą być spowodowane wysokim ciśnieniem krwi. Stan ten nazywany jest retinopatią nadciśnieniową. Stan ten może prowadzić do zablokowania tętnic lub żył siatkówki, co ostatecznie może spowodować utratę wzroku. Lekarz będzie szukał drobnych blaszek zawierających cholesterol w naczyniach krwionośnych siatkówki, a także innych zmian w naczyniach krwionośnych, takich jak zwężenie i pogrubienie. Upewnij się, że monitorujesz swoje ciśnienie krwi i dbasz o swoje zdrowie; ogranicz kofeinę, rzuć palenie, ogranicz spożycie alkoholu, zmniejsz ilość sodu w diecie i regularnie odwiedzaj swojego lekarza.

JEŚĆ ZDROWO DLA OCZU.

Stosuj metodę talerza cukrzycowego do przygotowywania zdrowych posiłków. Wypełnij połowę talerza wodnistymi warzywami, takimi jak jarmuż, szpinak, ogórek, brukselka lub brokuły. Jedna czwarta talerza powinna być zarezerwowana na mięso, ryby, drób, tofu, jajka, orzechy lub inne pokarmy o wysokiej zawartości białka. Jedną czwartą zarezerwuj na pieczywo, skrobię lub ziarna, w tym suchą fasolę i warzywa bogate w skrobię. Napełnij jeden mały kubek mlekiem lub jogurtem i jeden mały kubek owocami, sosem jabłkowym lub sokiem owocowym. Używaj zdrowych tłuszczów w małych ilościach do gotowania lub włącz orzechy, nasiona lub awokado. Jedzenie zdrowej żywności pomoże zapobiec schorzeniom, które towarzyszą cukrzycy, w tym retinopatii cukrzycowej.

REGULARNIE UPRAWIAJ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ.

Ćwiczenia fizyczne są uważane za integralną część terapii cukrzycy. Ćwiczenia nie tylko poprawiają funkcjonowanie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, ale także pomagają w zachowaniu elastyczności i dobrego samopoczucia. Jednakże, należy omówić z lekarzem, aby opracować schemat ćwiczeń, który będzie odpowiedni dla Ciebie. Na przykład, pacjentom, u których cukrzyca spowodowała poważne komplikacje oczu, zaleca się unikanie sportów kontaktowych, które mogłyby spowodować dalsze uszkodzenie oka. Umiarkowana intensywność ćwiczeń, takich jak chodzenie lub jazda na rowerze, to świetne opcje ćwiczeń.

Dbaj o swoje oczy. Już dziś umów się na kompleksowe badanie wzroku i skorzystaj z poniższych wskazówek, aby retinopatia cukrzycowa nie wpłynęła na Twoje życie.

Więcej na: http://okulary-dla-dzieci.pl