Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Rak oka

Kiedy myślimy o raku, większość z nas nie myśli o oku ani o wzroku. Choć jest to rzadkie, rak może rozpocząć się wewnątrz lub na zewnątrz oka. Jeśli nowotwór rozpoczyna się wewnątrz gałki ocznej, nazywany jest wewnątrzgałkowym, a jeśli rozpoczyna się poza okiem (na powiece lub w gałce ocznej), nazywany jest nowotworem pozagałkowym. Może on występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W większości dużych ośrodków okulistycznych pracują specjaliści przeszkoleni w zakresie diagnostyki i leczenia nowotworów oka.

Oto kilka rodzajów nowotworów oka:

  • Rak oka u dzieci: Najczęstszym nowotworem występującym w oku u dzieci jest retinoblastoma. Występuje on u dzieci w bardzo wczesnym wieku, dlatego są to najmłodsi pacjenci z nowotworami. Nowotwór ten ma swój początek wewnątrz oka i atakuje komórki siatkówki. Jest to nowotwór, który przebiega bardzo spokojnie, dziecko nie odczuwa bólu, nie skarży się i bawi się bez problemów, aż pewnego dnia rodzice zauważają, że źrenica oka ma nietypowy biały odblask (leukocoria) zamiast typowego odbicia "czerwonych oczu" widocznego na zdjęciu - może to być pierwsza oznaka retinoblastomy. Dlatego wymaga to szybkiej oceny przez okulistę. Retinoblastoma jest nowotworem uleczalnym, ale jeśli nie jest leczona w porę, może szybko rosnąć i wypełnić gałkę oczną. Może to prowadzić do utraty wzroku i problemów zagrażających życiu.

W późniejszym stadium tego nowotworu jedynym sposobem na przeżycie jest usunięcie gałki ocznej (enukleacja). Podobnie jak wiele innych rodzajów raka, retinoblastoma ma komponent genetyczny, dlatego konieczne jest przeprowadzenie badań genetycznych. Nowotwór rozpoczyna się od mutacji genu RB1, który stymuluje komórki siatkówki do przekształcenia się w guz zwany retinoblastomą. Mutacja RB1 może być dziedziczona od rodziców, ale w niektórych przypadkach występuje sporadycznie i nie jest dziedziczona. W leczeniu raka siatkówczaka stosuje się różne metody leczenia, takie jak chirurgia, chemioterapia, radioterapia itp. Rzadko może on rozprzestrzeniać się poza oko.

  • Rak oka u dorosłych: Rozwój guza w tylnej części oka u dorosłych może być spowodowany przerzutami nowotworu z innego miejsca w organizmie lub może powstać w samym oku. Najczęstszy pierwotny nowotwór oka nazywa się czerniakiem błony naczyniowej i jest skupiskiem szybko rosnących komórek pod siatkówką, co może prowadzić do utraty wzroku. Guz może również pojawić się jako ciemna, czarna plama na tęczówce. W idealnym przypadku czerniak błony naczyniowej oka może być leczony, gdy guz znajduje się jeszcze tylko w oku.Niestety jednak, u około 50% pacjentów czerniak błony naczyniowej rozprzestrzenia się (daje przerzuty) na inne części ciała, co czyni go najbardziej niebezpiecznym nowotworem oka u dorosłych. W zależności od umiejscowienia, czerniak błony naczyniowej może nie dawać wczesnych objawów, ale u pacjenta może wystąpić niewyraźne widzenie lub duża liczba łez. Rozpoznanie czerniaka błony naczyniowej oka jest możliwe tylko po zbadaniu oka przez okulistę lub specjalistę chorób oczu. Jakie są główne przyczyny czerniaka błony naczyniowej oka? Jak się zaczyna, rośnie i rozprzestrzenia? Te pytania wciąż pozostają bez odpowiedzi. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór wzrasta u osób o jasnej karnacji (białej), jasnym kolorze oczu i nieumiejących się opalać. Istnieją pewne zmiany w genach związane z występowaniem czerniaka błony naczyniowej oka. Obecnie najczęstsze są mutacje genów GNAQ i BAP-1, które wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia przerzutów, czyli rozprzestrzeniania się nowotworu na inne części ciała. Standardowe leczenie tego nowotworu to biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (FNAB), brachyterapia (materiał radioaktywny w małej kapsułce umieszczonej obok guza), radioterapia i ewentualnie enukleacja.
  • Przerzuty do oka: Inne rodzaje nowotworów występujących w oku wynikają z przerzutów nowotworu pierwotnego (z odległego miejsca, takiego jak pierś, płuco czy wątroba) do oka. Czasami badanie oka może zidentyfikować guz przerzutowy, zanim guz pierwotny zostanie rozpoznany w innym miejscu ciała. Przykładami nowotworów, które przenoszą się do oka, są rak piersi u kobiet i rak płuc u mężczyzn. Rzadziej do oka mogą się rozprzestrzeniać nowotwory prostaty, nerek, przewodu pokarmowego i krwi (białaczki i chłoniaki). Leczenie zależy od rodzaju nowotworu.
  • Uszkodzenie oka w wyniku chemioterapii: Problemy z oczami mogą być także skutkiem ubocznym chemioterapii lub terapii hormonalnej stosowanej w przypadku guzów poza okiem. Osoby cierpiące na jakikolwiek rodzaj nowotworu często muszą być poddawane leczeniu z zastosowaniem leków chemioterapeutycznych. Powszechnie stosowanym lekiem przeciwnowotworowym jest cisplatyna. Podczas leczenia cisplatyną może dojść do uszkodzenia komórek nabłonka barwnikowego siatkówki w jej wewnętrznej części. W samej siatkówce może dojść do krwotoków lub krwawień, co może spowodować przejściowe pogorszenie widzenia. Jeśli dana osoba jest poddawana leczeniu przeciwnowotworowemu, warto skontrolować stan jej oczu, zwłaszcza jeśli występują u niej problemy z widzeniem. Chemioterapia nie powoduje nowotworów, a jedynie skutki uboczne.

Dlatego też w przypadku pogorszenia wzroku zawsze warto wykonać dobre badanie wzroku, aby wykryć problemy na wczesnym etapie.