Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Phoropter

Zdolność wyraźnego widzenia jest ważna dla każdego z nas. Ale jest to również coś, co mamy tendencję do przyjmowania za pewnik, dopóki nie zauważymy zmian w naszym widzeniu. Celem corocznego kompleksowego badania jest monitorowanie oczu, zanim pojawią się jakiekolwiek problemy, a także zajęcie się wszelkimi obawami, które mogą mieć wpływ na wzrok w późniejszym okresie. Oto, czego można się spodziewać podczas następnego kompleksowego badania wzroku.

Badanie wzroku obejmuje zewnętrzne badanie oczu, po którym następuje seria testów mających na celu ocenę wzroku i sprawdzenie, czy nie występują u Państwa choroby oczu. Każdy test ocenia inny aspekt widzenia i obejmuje specyficzne testy ostrości wzroku, funkcji źrenicy, funkcji mięśni, pola widzenia, ciśnienia w oku oraz oglądanie tylnej części oka przez rozszerzoną źrenicę.

Badanie zewnętrzne
Badanie zewnętrzne polega na sprawdzeniu powiek, otaczających je tkanek oraz gałki ocznej, w tym twardówki (białej części oka), tęczówki i rogówki.

Ostrość widzenia i pole widzenia
Ostrość widzenia to zdolność oka do wykrywania drobnych szczegółów i widzenia nieostrego obrazu z pewnej odległości. Do badania wykorzystuje się tablicę Snellena oraz phoropter. Standardowa definicja prawidłowej ostrości wzroku to 20/20. Określenie 20/20 pochodzi od równej wielkości obiektów, które mogą być widziane przez "osobę o normalnym wzroku" w określonej odległości. Na przykład, jeśli dana osoba jest w stanie zobaczyć w odległości 20 stóp obiekt, który normalnie można zobaczyć w odległości 20 stóp, wówczas ma ona widzenie 20/20. Jeżeli osoba ta widzi z odległości 20 stóp to, co normalna osoba widzi z odległości 40 stóp, wówczas ma ona widzenie 20/40. Podczas badania ostrości wzroku każde oko badane jest osobno, aby ocenić widzenie boczne lub peryferyjne.

Funkcja źrenic
Badanie źrenic rozpoczyna się od sprawdzenia, czy źrenice są jednakowej wielkości, czy mają regularny kształt, czy reagują na światło oraz czy reakcja jest bezpośrednia i zgodna (co oznacza, że źrenica jednego oka zwęża się, gdy drugie oko jest wystawione na działanie światła).

Funkcja mięśni oka
Ruch gałek ocznych jest oceniany na dwa sposoby. Pierwszy polega na szybkim przesuwaniu oka do celu po prawej, lewej, górnej i dolnej stronie. Następnie poprzez powolne śledzenie, które wykorzystuje test "podążaj za moim palcem", który testuje wszystkie mięśnie, które poruszają okiem.

Pomiar ciśnienia w oku
Ciśnienie wewnątrzgałkowe, lub IOP, jest mierzone za pomocą tonometru w celu określenia ciśnienia płynu wewnątrz oka. Badanie to dostarcza informacji na temat możliwości wystąpienia u Ciebie jaskry.

Oglądanie tylnej części oka
Zwiększenie rozmiaru źrenicy za pomocą kropli do oczu (tzw. rozszerzenie oczu) pozwala lekarzowi uzyskać większy widok na tylną część oka, w tym siatkówkę, jak pokazano na poniższym rysunku. Jest to bardzo ważne w diagnostyce i monitorowaniu zwyrodnienia plamki żółtej i retinopatii cukrzycowej.

Struktura oka
Specjalny mikroskop o dużej mocy, zwany lampą szczelinową, jest używany do wyraźnego i szczegółowego oglądania struktur oka, co umożliwia wczesną diagnozę różnych schorzeń oczu, takich jak zaćma, starczowzroczność i uszkodzenie rogówki.

Dbałość o oczy, zwłaszcza w starszym wieku, jest bardzo ważna. Zmiany w widzeniu mogą być stopniowe lub szybkie, ale w obu przypadkach wczesna diagnoza jest kluczem do skutecznego leczenia i zachowania wzroku. Zaleca się, aby osoby powyżej 40 roku życia wykonywały kompleksowe badanie oczu co rok lub dwa lata. Wyjątkiem może być cukrzyca, w którym to przypadku powinieneś odwiedzać swojego okulistę co roku; lub w rodzinie występuje historia chorób oczu, takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej lub choroby rogówki, które mogą wymagać częstszych wizyt u okulisty. Jeśli masz jakikolwiek stopień nagłej utraty wzroku, ból oczu lub znaczne podrażnienie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem okulistą.

Więcej znajdziesz na: http://okulary-dla-dzieci.pl