Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Uczeń

Mózg i oko

Oko działa jak aparat fotograficzny. Tęczówka i źrenica kontrolują ilość światła wpuszczanego do tylnej części oka, podobnie jak migawka w aparacie fotograficznym. Kiedy jest bardzo ciemno, nasze źrenice powiększają się, wpuszczając więcej światła; kiedy jest bardzo jasno, nasze tęczówki zwężają się, wpuszczając bardzo mało światła.

Soczewka oka, podobnie jak obiektyw aparatu fotograficznego, pomaga nam w ustawieniu ostrości. Ale tak jak aparat fotograficzny wykorzystuje lustra i inne urządzenia mechaniczne do ustawiania ostrości, tak my polegamy na okularach i soczewkach kontaktowych, które pomagają nam widzieć wyraźniej.

Zogniskowane promienie świetlne są następnie kierowane do tylnej części oka, na siatkówkę, która działa jak błona w aparacie fotograficznym. Komórki siatkówki pochłaniają i przetwarzają światło na impulsy elektrochemiczne, które są przekazywane wzdłuż nerwu wzrokowego do mózgu. Mózg odgrywa kluczową rolę w naszym widzeniu, ponieważ przekłada obraz na coś, co możemy zrozumieć.

Oko może być małe, ale jest jedną z najbardziej niesamowitych części naszego ciała. Aby lepiej je zrozumieć, warto poznać jego poszczególne części i ich działanie.

Choroid
Warstwa z naczyniami krwionośnymi, która pokrywa tylną część oka i znajduje się pomiędzy siatkówką (wewnętrzną warstwą wrażliwą na światło, która działa jak błona) a twardówką (zewnętrzną białą częścią gałki ocznej).

Ciało rzęskowe
Struktura mięśniowa znajdująca się za tęczówką, która skupia soczewkę.

Rogówka
Przednia część oka, która jest przejrzysta i pomaga skupić światło do oka. Korekcyjna chirurgia laserowa zmienia kształt rogówki, zmieniając ostrość widzenia, aby zwiększyć jego ostrość i/lub wyrazistość.

Fovea
Środek plamki żółtej, który zapewnia ostre widzenie.

Iris
Kolorowa część oka służąca do regulowania ilości światła wpadającego do oka. Soczewka skupia promienie świetlne na siatkówce w tylnej części oka. Soczewka jest przezroczysta i z wiekiem może się pogarszać, co powoduje konieczność noszenia okularów do czytania. Soczewki wewnątrzgałkowe służą do wymiany soczewek zmętniałych w wyniku zaćmy.

Macula
Obszar w centrum siatkówki, który zawiera specjalne komórki wrażliwe na światło, pozwalające nam widzieć wyraźnie drobne szczegóły w centrum pola widzenia. Wraz z wiekiem może dojść do pogorszenia stanu plamki żółtej, co prowadzi do zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.

Nerw wzrokowy
Wiązka ponad miliona włókien nerwowych przenoszących komunikaty wizualne z siatkówki do mózgu. Twój mózg w rzeczywistości kontroluje to, co widzisz, ponieważ łączy obrazy. Ponadto obrazy skupione na siatkówce są odwrócone do góry nogami, więc mózg odwraca je na prawą stronę. To odwrócenie obrazów jest bardzo podobne do tego, co robi lustro w aparacie fotograficznym. Jaskra może być wynikiem wzrostu ciśnienia w oku, które ogranicza przepływ impulsów do mózgu, powodując uszkodzenie nerwu wzrokowego i utrudniając widzenie.

Źrenica
Ciemny otwór w środku tęczówki zmienia swój rozmiar, aby dostosować się do ilości światła dostępnego do ogniskowania na siatkówce.

Siatkówka
Warstwa nerwów wyściełająca tylną część oka, która wyczuwa światło i wytwarza impulsy elektryczne, które są przesyłane przez nerw wzrokowy do mózgu.

Twardówka
Biała, zewnętrzna powłoka gałki ocznej.

Humor szklistkowy
Przezroczysta, galaretowata substancja wypełniająca centralną jamę oka.

3/3/16

Susan DeRemer, CFRE
Wiceprezes ds. rozwojuDiscovery
Eye Foundation