Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Pływaki

10/30/14

Czy kiedykolwiek zauważyłeś u siebie pływające plamki w polu widzenia? Być może wyglądały one jak kilka małych kropek, a może jak pajęczyna kołysząca się w przód i w tył w Twoim polu widzenia. Czy towarzyszyły im migające światła, które sprawiały, że wydawało Ci się, że zbliża się burza z piorunami? Są to typowe objawy tylnego odłączenia ciała szklistego (PVD), a jeśli doświadczyłeś takich objawów, nie jesteś sam.

PVD to naturalny proces, który występuje u większości ludzi, zwykle po 50. roku życia. Szklistka to galaretowata substancja, która zajmuje tylną część oka. Szklistka składa się przede wszystkim z wody, która stanowi 99% jej objętości, a pozostały 1% stanowią substancje białkowe, takie jak włókna kolagenowe oraz kwasy hialuronowy i askorbinowy. Włókna kolagenowe działają jak rusztowanie, które umożliwia szklistce utrzymanie uformowanego kształtu, a także zapewniają jej przyczepność do siatkówki, która jest wrażliwą na światło tkanką wyściełającą wewnętrzną tylną ścianę oka i ma kluczowe znaczenie dla widzenia. Z wiekiem zmiany w tych włóknach powodują, że szklista traci swój kształt i w końcu odrywa się od siatkówki. Oddzielenie się ciała szklistego od siatkówki nazywane jest PVD.

Z wiekiem kolagenowe składniki ciała szklistego mogą się zlepiać i swobodnie unosić się w oku. Gdy podczas rozwoju PVD szklistka oddzieli się od siatkówki, pływaki mogą stać się bardziej zauważalne lub liczniejsze. Pacjenci często opisują pływaki o różnych kształtach i rozmiarach, mogą też zauważyć tylko jeden, a w niektórych przypadkach wiele. U wielu osób PVD rozwija się powoli i mogą nie występować żadne objawy lub tylko kilka dokuczliwych "pływaczek". U innych osób PVD może pojawić się nagle i powodować bardziej dramatyczne objawy, które mogą wywoływać niepokój.

Ponieważ normalny proces rozwoju PVD polega na tym, że ciało szkliste naciąga siatkówkę, aż do jej całkowitego oddzielenia się, skutkiem tego naciągania mogą być migające światła, które często pojawiają się w widzeniu obwodowym lub bocznym. Te migające światła są czasami opisywane jako smugi światła, a pacjenci mogą je łatwiej zauważyć w miejscach o słabym oświetleniu otoczenia. Błyski światła zwykle ustępują po całkowitym oddzieleniu się ciała szklistego od siatkówki i ustaniu szarpania.

Dobra wiadomość jest taka, że w zdecydowanej większości przypadków PVD jest nieszkodliwe, a irytujące "pływaczki" z czasem staną się mniej dokuczliwe. W około 5-10% przypadków szklistka może zbyt mocno naciskać na siatkówkę, próbując się od niej oddzielić, co może spowodować powstanie otworu lub rozdarcie siatkówki. Rozdarcie siatkówki może prowadzić do odwarstwienia siatkówki, co jest poważnym stanem, który może prowadzić do trwałej utraty wzroku.
Należy pamiętać, że typowe objawy zwykłego PVD są często podobne do objawów PVD z towarzyszącym przedarciem. Z tego powodu zaleca się, aby wszyscy pacjenci, u których po raz pierwszy pojawiły się "pływające" lub "błyskające" plamki, mieli wykonane badanie dna oka. Jeśli zostanie wykryte przedarcie lub odwarstwienie siatkówki, wczesne leczenie może zapobiec utracie wzroku.

Leczenie PVD polega zwykle na zwykłej obserwacji. Z czasem błyski ustąpią, a pływaki staną się mniej zauważalne. Ostatnio kilku świadczeniodawców twierdzi, że pływaki można leczyć laserem, aby stały się mniej widoczne. Zastrzegam jednak, że obecnie nie jest to terapia głównego nurtu i nie radzę moim pacjentom korzystać z tej możliwości. Inną możliwością leczenia jest witrektomia, podczas której w ramach zabiegu chirurgicznego usuwa się szklistkę. Ze względu na postępy w zakresie bezpieczeństwa operacji witrektomii jest to obecnie potencjalna opcja dla rzadkich pacjentów, u których soczewki kontaktowe są tak liczne i uciążliwe, że negatywnie wpływają na ich codzienne funkcjonowanie. W przypadku zdecydowanej większości pacjentów nie jest to konieczne.

Kiedy widzę pacjenta z PVD, często zalecam jedną wizytę kontrolną za 4-6 tygodni, aby upewnić się, że w międzyczasie nie doszło do powstania otworów w siatkówce lub przedarć. Jeśli w drugim oku nie wystąpiło jeszcze PVD, informuję pacjenta, że w ciągu najbliższych kilku lat w tym oku najprawdopodobniej rozwinie się PVD, a kiedy to nastąpi, należy je zbadać. Omówię również objawy ostrzegawcze odwarstwienia siatkówki. Pacjenci z odwarstwieniem siatkówki będą mieli nie tylko objawy podobne do PVD, w tym błyski i łzawienie, ale mogą również zauważyć coś, co wygląda jak czarny cień lub zasłona, która zaczyna się w polu widzenia obwodowego i rozciąga się w kierunku widzenia centralnego. Moi pacjenci są uczeni, że ten objaw wymaga natychmiastowego badania.

Podsumowując, PVD jest naturalnym procesem, którego większość ludzi doświadcza w swoim życiu. Objawy mogą być różne - od braku jakichkolwiek symptomów po liczne "pływające" plamki z towarzyszącymi im błyskawicami. U większości pacjentów nie dochodzi do uszkodzenia oka ani zagrożenia widzenia. Zaleca się wykonanie badania dylatacyjnego, aby poszukać ewentualnych otworów lub pęknięć w siatkówce, a jeśli zostaną one wykryte, szybkie leczenie może zapobiec utracie wzroku.

Daniel D. Esmaili, MD
Grupa medyczna Retina Vitreous Associates