Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Grupa Medyczna Retina-Vitreous

10/30/14

Czy kiedykolwiek zauważyłeś pływające plamki w swoim polu widzenia? Być może wyglądały one jak garść małych kropek, a może jak pajęczyna kołysząca się tam i z powrotem w polu widzenia. Czy były one związane z migającymi światłami, które sprawiały, że myślałeś, że nadchodzi burza z piorunami? Są to typowe objawy tylnego odłączenia ciała szklistego (PVD), i jeśli miałeś takie objawy, nie jesteś sam.

PVD jest naturalnym procesem, który występuje u większości ludzi, zazwyczaj po 50 roku życia. Ciało szkliste jest galaretowatą substancją, która zajmuje tylną część oka. Szklistka składa się przede wszystkim z wody, która stanowi 99% jej objętości, a pozostały 1% stanowią substancje białkowe, takie jak włókna kolagenowe oraz kwasy hialuronowy i askorbinowy. Włókna kolagenowe działają jak rusztowanie, które umożliwia szklistce utrzymanie uformowanego kształtu, a także zapewniają jej przyczepność do siatkówki, która jest wrażliwą na światło tkanką wyściełającą wewnętrzną tylną ścianę oka i ma kluczowe znaczenie dla widzenia. Z wiekiem, zmiany w tych włóknach powodują, że szkliste traci swój kształt i w końcu odrywa się od siatkówki. Kiedy szklistka oddziela się od siatkówki, nazywamy to PVD.

Z wiekiem kolagenowe składniki ciała szklistego mogą się zlepiać i swobodnie unosić się w oku. Kiedy podczas rozwoju PVD szkliwo oddziela się od siatkówki, "pływaczki" mogą stać się bardziej widoczne lub liczniejsze. Pacjenci często opisują różne kształty i rozmiary kłaczków, mogą zauważyć tylko jeden, a w niektórych przypadkach wiele. U wielu osób PVD rozwija się powoli i mogą nie występować żadne objawy lub tylko kilka irytujących "pływaczek". U innych osób PVD może wystąpić nagle i powodować bardziej dramatyczne objawy, które mogą wywoływać niepokój.

Ponieważ normalny proces rozwoju PVD polega na tym, że ciało szkliste naciąga siatkówkę aż do momentu, kiedy może się ona całkowicie oddzielić, to naciąganie może powodować migające światła, które często pojawiają się w widzeniu peryferyjnym lub bocznym. Te migające światła są czasami opisywane jako smugi błyskawic, a pacjenci mogą je łatwiej zauważyć w miejscach o słabym oświetleniu otoczenia. Błyski światła zwykle ustępują po całkowitym oddzieleniu się ciała szklistego od siatkówki i ustaniu szarpania.

Dobra wiadomość jest taka, że PVD w zdecydowanej większości przypadków jest nieszkodliwe, a irytujące "pływaczki" z czasem staną się mniej dokuczliwe. W około 5-10% przypadków szklistka może zbyt mocno naciągać siatkówkę, próbując się od niej oddzielić, co może doprowadzić do powstania otworu lub rozdarcia siatkówki. Rozdarcia w siatkówce mogą prowadzić do odwarstwienia siatkówki, co jest poważnym stanem, który może prowadzić do trwałej utraty wzroku.
Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że typowe objawy zwykłego PVD są często podobne do PVD z towarzyszącym rozdarciem. Z tego powodu zaleca się, aby wszyscy pacjenci z nowym pojawieniem się łez lub błysków mieli poszerzone badanie okulistyczne. W przypadku wykrycia rozdarcia lub odwarstwienia siatkówki, wczesne leczenie może zapobiec utracie wzroku.

Leczenie PVD polega zazwyczaj na zwykłej obserwacji. Z czasem błyski ustąpią, a ruchome plamki staną się mniej widoczne. Ostatnio, niektórzy świadczeniodawcy twierdzą, że pływaki można leczyć laserem, aby stały się mniej widoczne. Ostrzegam, że obecnie nie jest to terapia głównego nurtu i nie radzę moim pacjentom korzystać z tej opcji. Inną możliwością leczenia jest witrektomia, podczas której żel szklistkowy jest usuwany w ramach zabiegu chirurgicznego. Ze względu na postępy w zakresie bezpieczeństwa operacji witrektomii, jest to obecnie potencjalna opcja dla rzadkich pacjentów, u których soczewki są tak liczne i uciążliwe, że negatywnie wpływają na ich codzienne czynności życiowe. Dla większości pacjentów nie jest to jednak konieczne.

Kiedy widzę pacjenta z PVD, często zalecam jedną wizytę kontrolną za 4-6 tygodni, aby upewnić się, że w międzyczasie nie doszło do powstania otworów w siatkówce lub przedarć. Jeśli w drugim oku nie wystąpiło jeszcze PVD, doradzę pacjentowi, że w ciągu najbliższych kilku lat w tym oku najprawdopodobniej rozwinie się PVD, a kiedy to nastąpi, należy je zbadać. Omówię również objawy ostrzegawcze odwarstwienia siatkówki. Pacjenci z odwarstwieniem siatkówki będą mieli nie tylko objawy podobne do PVD, łącznie z błyskami i łzami, ale dodatkowo mogą zauważyć coś, co wygląda jak czarny cień lub zasłona, która zaczyna się w polu widzenia obwodowego i rozciąga się w kierunku widzenia centralnego. Moi pacjenci są uczeni, że ten objaw wymaga natychmiastowego badania.

Podsumowując, PVD jest naturalnym procesem, którego większość ludzi doświadcza w swoim życiu. Objawy mogą być różne: od braku objawów do licznych "floaters" z towarzyszącymi im błyskawicami. U większości pacjentów nie dochodzi do uszkodzenia oka ani do zagrożenia widzenia. Zalecane jest badanie dylatacyjne w poszukiwaniu ewentualnych otworów lub łez w siatkówce, a jeśli zostaną one wykryte, szybkie leczenie może zapobiec utracie wzroku.

Daniel D. Esmaili, MD
Grupa medyczna Retina Vitreous Associates