Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Zdrowe dla oczu jedzenie na święta

Dzielenie się posiłkami z rodziną i przyjaciółmi jest jedną z głównych atrakcji sezonu wakacyjnego. Bez względu na to, czy będziesz się raczyć starymi przepisami, czy też wypróbujesz nowe, rozważ dodanie tych zdrowych dla oczu produktów do swojej wakacyjnej uczty!

ZIELONE WARZYWA LIŚCIASTE

Pamiętaj, aby rozpocząć swój wakacyjny posiłek od sałatki, to doskonały sposób, aby zapewnić sobie i swoim gościom mnóstwo zeaksantyny i luteiny, dwóch składników odżywczych, które pomagają chronić centralne widzenie. Dodanie do sałatki jarmużu, szpinaku lub sałaty rzymskiej pomaga oczom absorbować szkodliwe niebieskie światło, zwalcza skutki dymu papierosowego i zanieczyszczeń, a także zmniejsza ryzyko rozwoju związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), stanu, który wpływa na plamkę żółtą, część siatkówki odpowiedzialną za centralne widzenie. Luteinę znajdziesz również w winogronach, kiwi, brokułach, groszku, kukurydzy, boćwinie szwajcarskiej i zieleninie.

INDYK I WOŁOWINA

Indyk i chuda wołowina, dwa główne składniki wielu świątecznych posiłków, sprawiają, że Twoje oczy są silne i zdrowe. Oba rodzaje żywności zawierają dużo cynku, składnika odżywczego ważnego dla siatkówki i warstwy naczyniowej pod siatkówką. Cynk jest niezbędny dla dobrego widzenia w nocy. Spożywanie pokarmów bogatych w ten składnik może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaćmy i AMD. Inne pokarmy zawierające cynk to wieprzowina, produkty mleczne, ciecierzyca, groch czarnooki, krab, ostrygi, fasola, szpinak, grzyby, nerkowce i migdały.

MARCHEWKI

To nie była stara bajka o żonach, to prawda Marchewki są dobre dla Twoich oczu! Zawierają beta karoten, substancję, która po zjedzeniu zamienia się w witaminę A. Jedzenie marchwi może korzystnie wpłynąć na Twoje widzenie w nocy i może ewentualnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaćmy, AMD i suchości oczu. Inne pokarmy zawierające beta karoten to dynia, słodkie ziemniaki i kabaczek. Wszystkie wspaniałe składniki, które możesz włączyć do swojej wakacyjnej uczty.

RYBY

Ryby zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju AMD, suchego oka i jaskry. Łosoś, makrela, flądra, tuńczyk, halibut, śledź i sardynki będą świetnym dodatkiem do Twoich wakacyjnych posiłków.

CAŁE ZIARNA

Pełne ziarna zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca, otyłości i cukrzycy typu 2, a także mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia AMD. Zastąpienie białej mąki mąką pełnoziarnistą w świątecznych chlebach i babeczkach to prosty sposób na zwiększenie spożycia pełnych ziaren. Inne dobre źródła pełnego ziarna to dziki ryż, brązowy ryż, popcorn, płatki owsiane, bulgur, jęczmień, gryka i kuskus.

OWOCE

Owoce bogate w witaminę C, takie jak truskawki i pomarańcze, również oferują ważne korzyści dla wzroku. Witamina C jest antyoksydantem, substancją, która może zapobiegać uszkodzeniom komórek spowodowanym przez wolne rodniki. Pokarmy bogate w witaminę C pomagają utrzymać kolagen w rogówce w dobrym stanie i zmniejszają ryzyko wystąpienia zaćmy i AMD. Witaminę C znajdziesz również w grejpfrutach, kiwi, borówkach, groszku, brokułach i pomidorach.


Rozsądne wybory żywieniowe, wraz z regularnymi badaniami okulistycznymi, mogą pomóc Ci chronić Twój wzrok. Aby poznać przepisy na zdrowe dla oczu potrawy, odwiedź naszą sekcję EYE COOK na naszej stronie internetowej.

Szczęśliwego jedzenia i wesołych świąt!

Zdrowa dla oczu żywność nawakacje Tagged on: age related macular degeneration eye cook eye health eye healthy foods zinc