Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Otyłość

Poniżej znajduje się ankieta przeprowadzona przez Essilor (francuską firmę produkującą soczewki okularowe wraz z okulistycznym sprzętem optycznym) i dużą firmę badań marketingowych w Wielkiej Brytanii, YouGov. Skupiono się na ludziach mieszkających w Wielkiej Brytanii, ale wyniki byłyby prawdopodobnie podobne dla populacji amerykańskiej. Nawet przy zwiększonym dostępie do Internetu, wiele osób nadal nie jest świadomych ryzyka związanego z chorobami oczu i tego, co mogą zrobić, aby zachować wzrok. Zwiększona świadomość zasobów informacyjnych jest ważna dla ratowania wzroku.

Istnieje wiele stron internetowych z łatwymi do zrozumienia informacjami na temat dbania o wzrok, które wymieniłem w sekcji Resources to Help Save Vision na dole tego artykułu. I chociaż niektóre choroby oczu są dziedziczne, możesz spowolnić ich pojawienie się i postęp poprzez dokonywanie dobrych wyborów dotyczących stylu życia, palenia, diety i ćwiczeń. Twój okulista jest również doskonałym źródłem informacji o tym, co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko utraty wzroku, w każdym wieku.

Zwiększona świadomość dotycząca ratowania wzroku

Sondaż YouGov przeprowadzony we współpracy z Essilor wykazał, że większość Brytyjczyków nie jest świadoma uszkodzeń oczu przez otaczające ich przedmioty, czynności i urządzenia. Ten powszechny brak świadomości oznacza, że mniej osób szuka metod zapobiegania i unikania, a ci, którzy są świadomi ryzyka, w większości nie są poinformowani o istniejących środkach zapobiegawczych.

Badanie wykazało*, że wielu Brytyjczyków pozostaje nieświadomych różnych sposobów uszkadzania oczu przez codzienne czynniki, pomimo dowodów na to, że na zdrowie oczu wpływa niebieskie światło, promienie UV (odbijające się od zwykłych powierzchni), dieta, otyłość i palenie.
Spośród 2 096 osób, które wzięły udział w badaniu, odsetek respondentów świadomych związku pomiędzy znanymi czynnikami wpływającymi na zdrowie oczu był następujący

  • zła dieta - 59%
  • Otyłość - 35%.
  • Palenie tytoniu - 36%.
  • promieniowanie UV, nie tylko bezpośrednio ze słońca, ale także odbite od błyszczących powierzchni - 54%
  • Niebieskie światło pochodzące z niskoenergetycznych żarówek i ekranów elektronicznych - 29%.

Więcej niż jedna na dziesięć osób była całkowicie nieświadoma, że którykolwiek z tych czynników może w ogóle wpływać na wzrok.

72% respondentów posiada lub nosi okulary na receptę, ale tylko 28% wie, że dostępne są soczewki (zarówno dla okularów na receptę, jak i bez recepty) chroniące przed niektórymi z tych czynników; w szczególności przed światłem niebieskim pochodzącym z urządzeń elektronicznych i żarówek o niskim poborze energii oraz przed promieniowaniem UV pochodzącym z bezpośredniego światła słonecznego i powierzchni odbijających światło.

76% przyznało, że nie słyszało o wskaźniku E-SPF - ocenie przyznawanej soczewkom w celu określenia poziomu ochrony przed promieniowaniem UV.

Zaledwie 13% posiada soczewki z ochroną przed bezpośrednim i odbitym promieniowaniem UV, a tylko 2% ma ochronę przed światłem niebieskim (pochodzącym z ekranów, urządzeń i żarówek o niskim poborze energii).

Wyniki sondażu wykazały, że osoby młodsze są najbardziej świadome zagrożeń związanych z promieniowaniem UV i niebieskim, natomiast najmniej świadome tego, jak palenie tytoniu i otyłość mogą wpływać na zdrowie oczu. W obrębie sektorów ekonomicznych, osoby o średnich i wysokich dochodach są bardziej świadome wpływu palenia tytoniu i otyłości na wzrok niż osoby o niskich dochodach -

  • 39% osób o średnich lub wysokich dochodach w porównaniu z 33% osób o niskich dochodach jest świadomych wpływu palenia tytoniu.
  • 38% osób o średnich lub wysokich dochodach w porównaniu z 31% osób o niskich dochodach jest świadomych wpływu otyłości.

Świadomość wpływu palenia tytoniu i otyłości na zdrowie oczu jest znacznie wyższa w Szkocji (odpowiednio 47% i 49%) niż gdziekolwiek indziej w Wielkiej Brytanii (35% i 33% w Anglii oraz 40% i 38% w Walii).
Menedżer ds. relacji profesjonalnych w Essilor, Andy Hepworth, skomentował: "Brak świadomości na temat tych powszechnych zagrożeń dla ludzkich oczu jest niepokojący. Nie tylko o wiele więcej osób noszących okulary byłoby lepiej chronionych, ale również wiele osób, które nie noszą okularów, prawdopodobnie również podjęłoby środki ostrożności, gdyby zostały uświadomione o zagrożeniach i istnieniu soczewek ochronnych bez recepty."

Aby zapoznać się z pełnymi wynikami ankiety, zapraszamy na stronę internetową Essilor.

Aby uzyskać więcej informacji na temat ochrony przed światłem niebieskim i UV dzięki specjalistycznym powłokom soczewek, zarówno dla okularów na receptę jak i bez recepty, zobacz tutaj Opcje ochrony przed promieniowaniem UV i światłem niebieskim.

*Wszystkie dane, o ile nie podano inaczej, pochodzą z YouGov Plc. Całkowita wielkość próby wyniosła 2,096 dorosłych. Praca w terenie została podjęta między 21 a 24 sierpnia 2015 roku. Ankieta została przeprowadzona online. Dane liczbowe zostały zważone i są reprezentatywne dla wszystkich dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii (w wieku 18+).

Materiały pomocne w ratowaniu wzroku
Wszystko o widzeniu
Partnerstwo na rzecz zwyrodnienia plamki żółtej
Narodowy Instytut Oka (NEI)
Zapobiegaj ślepocie

10/16/15


Susan DeRemer, CFRE
Wiceprezes ds. rozwojuDiscovery
Eye Foundation