Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Odwarstwienie tylnej części ciała szklistego

10/30/14

Czy kiedykolwiek zauważyłeś floaters w swoim wzroku? Być może wyglądały one jak garść małych kropek, a może pajęczyna kołysząca się tam i z powrotem w Twoim polu widzenia. Czy pływakom towarzyszyły migające światła, które sprawiały, że myślałeś, że zbliża się do Ciebie burza z piorunami? Są to typowe objawy tylnego odłączenia ciała szklistego (PVD) i jeśli miałeś te objawy, nie jesteś sam.

PVD jest naturalnym procesem, który występuje u większości ludzi, zazwyczaj po 50 roku życia. Szkliwo jest galaretowatą substancją, która znajduje się w tylnej części oka. Szkliwo składa się przede wszystkim z wody, która stanowi 99% jego objętości, a pozostały 1% to substancje białkowe, takie jak włókna kolagenowe oraz kwasy hialuronowy i askorbinowy. Włókna kolagenowe pełnią rolę rusztowania, które pozwala szklistce utrzymać uformowany kształt, a także zapewnia jej przyczepność do siatkówki, która jest wrażliwą na światło tkanką wyściełającą wewnętrzną tylną ścianę oka i ma kluczowe znaczenie dla widzenia. Z wiekiem, zmiany w tych włóknach powodują, że szkliwo traci swój kształt i w końcu odrywa się od siatkówki. Kiedy szkliwo oddziela się od siatkówki, nazywa się to PVD.

Z wiekiem kolagenowe składniki ciała szklistego mogą się zlepiać i swobodnie pływać w oku. Kiedy szklistka oddziela się od siatkówki podczas rozwoju PVD, pływaki mogą stać się bardziej zauważalne lub liczne. Pacjenci często opisują różne kształty i rozmiary pływaków, mogą zauważyć tylko jeden lub w niektórych przypadkach wiele. U wielu osób PVD rozwija się powoli i mogą nie występować żadne objawy lub tylko kilka dokuczliwych pływaków. U innych osób PVD może pojawić się nagle i wywołać bardziej dramatyczne objawy, które mogą wywołać niepokój.

Ponieważ normalny proces rozwoju PVD polega na tym, że ciało szkliste naciąga siatkówkę, aż do jej całkowitego oddzielenia, to naciąganie może powodować migające światła, które często pojawiają się w widzeniu peryferyjnym lub bocznym. Te migające światła są czasami opisywane jako smugi światła, a pacjenci mogą je łatwiej zauważyć w miejscach o słabym oświetleniu otoczenia. Błyski światła zwykle ustępują po całkowitym oddzieleniu ciała szklistego od siatkówki i ustaniu szarpania.

Dobra wiadomość jest taka, że PVD w zdecydowanej większości przypadków jest nieszkodliwe, a irytujące pływaki z czasem staną się mniej uciążliwe. W około 5-10% przypadków szklistka może zbyt mocno naciskać na siatkówkę, próbując się od niej oddzielić, co może spowodować powstanie dziury lub rozdarcia w siatkówce. Rozdarcia siatkówki mogą predysponować do odwarstwienia siatkówki, co jest poważnym stanem, który może prowadzić do trwałej utraty wzroku.
Ważne jest, aby rozpoznać, że typowe objawy zwykłego PVD są często podobne do PVD z towarzyszącym rozdarciem. Z tego powodu zaleca się, aby wszyscy pacjenci z nowym początkiem pływaków lub błysków mieli rozszerzone badanie oka. Jeśli łza siatkówki lub oderwanie zostanie odkryte, wczesne leczenie może pomóc zapobiec utracie wzroku.

Leczenie PVD zazwyczaj polega na prostej obserwacji. Z czasem błyski znikną, a pływaki staną się mniej zauważalne. Ostatnio kilku świadczeniodawców twierdzi, że pływaki można leczyć laserem, aby były mniej widoczne. Ostrzegam, że nie jest to obecnie terapia głównego nurtu i nie radzę moim pacjentom korzystać z tej opcji. Inną możliwością leczenia jest operacja witrektomii, podczas której żel szklistkowy jest usuwany w ramach zabiegu chirurgicznego. Ze względu na postępy w zakresie bezpieczeństwa operacji witrektomii, jest to obecnie potencjalna opcja dla rzadkich pacjentów, u których pływaki są tak liczne i uciążliwe, że negatywnie wpływają na ich czynności życia codziennego. Dla zdecydowanej większości pacjentów nie jest to konieczne.

Kiedy widzę pacjenta z PVD, często zalecam jedną wizytę kontrolną za 4-6 tygodni, aby upewnić się, że nie ma żadnych otworów w siatkówce lub łez, które powstały w międzyczasie. Jeśli na drugim oku nie wystąpiło jeszcze PVD, doradzę pacjentowi, że PVD najprawdopodobniej rozwinie się w tym oku w ciągu najbliższych kilku lat, a kiedy to nastąpi, należy je zbadać. Omówię również znaki ostrzegawcze związane z odwarstwieniem siatkówki. Pacjenci z odwarstwieniem siatkówki nie tylko mają objawy podobne do PVD, w tym błyski i floatery, ale dodatkowo mogą zauważyć coś, co wygląda jak czarny cień lub kurtyna, która zaczyna się w obwodowym polu widzenia i rozciąga się w kierunku centralnego pola widzenia. Moi pacjenci są uczeni, że ten objaw wymaga natychmiastowego badania.

Podsumowując, PVD jest naturalnym procesem, którego większość ludzi doświadczy w swoim życiu. Objawy mogą być różne, od braku jakichkolwiek objawów do wielu pływaków z towarzyszącymi im błyskawicami. U większości pacjentów, nie ma uszkodzenia oka lub zagrożenia dla wizji. Rozszerzony egzamin jest zalecany, aby szukać możliwych otworów lub łez w siatkówce, a jeśli są one odkryte, szybkie leczenie może zapobiec utracie wzroku.

Daniel D. Esmaili, MD
Retina Vitreous Associates Medical Group

Odwarstwienie tylnej części ciała szklistego Tagged on: Dr Daniel Esmaili błyski floaters PVD siatkówka Retina-Vitreous Medical Group odwarstwienie ciała szklistego