Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Omega-3

Dlaczego luteina i zeaksantyna są niezbędne dla zdrowego wzroku.

Dobre odżywianie jest ważne dla utrzymania zdrowych oczu. Naukowcy powiązali dwa bardzo ważne składniki odżywcze dla oczu, które odgrywają kluczową rolę w zdrowym widzeniu. Luteina (LOO-teen) i Zeaksantyna (zee-ah-ZAN-thin), oba są silnymi przeciwutleniaczami i są najlepiej znane z tego, że chronią Twoje oczy i mogą zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy.

Luteina i zeaksantyna to dwa rodzaje karotenoidów (kuh-RAH-teh-noids), które są żółtymi do czerwonych pigmentów występujących powszechnie w warzywach i innych roślinach, a luteina jest żółtym pigmentem, w wysokich stężeniach pojawia się pomarańczowo-czerwony.

Zarówno luteina, jak i zeaksantyna występują również w wysokich stężeniach w plamce żółtej ludzkiego oka. Plamka żółtawa jest niezbędna do prawidłowego widzenia. Luteina i zeaksantyna działają w tym obszarze jako ważne przeciwutleniacze, chroniąc oczy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Uważa się, że zmniejszenie ilości tych przeciwutleniaczy w czasie może pogorszyć zdrowie oczu. Wraz z innymi naturalnymi przeciwutleniaczami, takimi jak witamina C, beta-karoten (witamina A) i witaminą E, te ważne pigmenty chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które są reaktywnymi cząsteczkami mogącymi niszczyć komórki i odgrywającymi rolę w wielu chorobach. Uważa się również, że luteina i zeaksantyna w plamce żółtej blokują dostęp światła niebieskiego do struktur znajdujących się pod siatkówką, zmniejszając w ten sposób ryzyko uszkodzeń oksydacyjnych wywołanych przez światło, które mogą prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).

Niestety, organizm ludzki nie wytwarza naturalnie potrzebnych mu luteiny i zeaksantyny. Dlatego też codzienne dostarczanie luteiny i zeaksantyny poprzez dietę lub suplementy diety może pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia oczu.

Żywność zawierająca luteinę i zeaksantynę

Dieta bogata w te dwa składniki odżywcze może pomóc w powstrzymaniu chorób oczu związanych z wiekiem. Najlepszym naturalnym źródłem luteiny i zeaksantyny są zielone warzywa liściaste i inne zielone lub żółte warzywa. Wśród nich prym wiodą gotowany jarmuż i gotowany szpinak.

Kluczowe źródła tych karotenoidów to jarmuż, pietruszka, szpinak, brokuły i groszek. Sok pomarańczowy, melon spadziowy, kiwi, czerwona papryka, kabaczek i winogrona są również dobrymi źródłami luteiny i zeaksantyny.

Ponadto, żółtko jaja może być ważnym źródłem luteiny i zeaksantyny, ponieważ wysoka zawartość tłuszczu w żółtku może poprawić wchłanianie tych składników odżywczych.

Po zdrowe dla oczu przepisy odwiedź stronę Eye Cook

Luteina i Zeaksantyna - suplementy

Ze względu na korzyści płynące z luteiny i zeaksantyny, wiele firm żywieniowych dodało te karotenoidy do swoich formuł witaminowych. Inne wprowadziły specjalne witaminy dla oczu, które są głównie suplementy luteiny i zeaksantyny.

Niektóre popularne suplementy luteiny i zeaksantyny obejmują:

  • MacuHealth z LMZ3 (MacuHealth LLC)
  • EyePromise Zeaxanthin (Zeavision)
  • ICaps Eye Vitamin Lutein & Zeaxanthin Formula (Alcon)
  • Macula Complete (Biosyntrx)
  • MacularProtect Complete (ScienceBased Health)
  • MaxiVision Ocular Formula (MedOp)
  • OcuGuard Plus (TwinLab)
  • Ocuvite (Bausch + Lomb)

Źródłem luteiny w wielu suplementach luteinowych są kwiaty nagietka, natomiast w przypadku zeaksantyny jest to często czerwona papryka. Jeśli zdecydujesz się na suplement zawierający luteinę i zeaksantynę, upewnij się, że jest to produkt wysokiej jakości, pochodzący od renomowanej firmy produkującej suplementy diety.

Należy pamiętać, że poszczególne osoby czasami różnie reagują na niektóre suplementy, co może mieć niezamierzone skutki, takie jak niepożądane reakcje z lekami. Przed wypróbowaniem jakichkolwiek suplementów diety należy skonsultować się z lekarzem lub okulistą.

Zdrowe dla oczu przepisy znajdziesz na stronie Eye Cook

Pamiętaj, że przyjmowanie suplementów diety nie zastępuje zdrowej diety. Spożywanie dobrze zbilansowanej diety, która zawiera dużo owoców i warzyw, jest zazwyczaj najlepszym sposobem na uzyskanie ważnych składników odżywczych dla oczu, których potrzebujesz.