Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Luty jest miesiącem świadomości AMD/niskiego widzenia

Miesiąc Świadomości Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem (AMD) obchodzony jest corocznie w lutym. Jest to miesiąc świadomości, którego celem jest rozpowszechnianie informacji o AMD i innych chorobach zagrażających wzrokowi, które mogą prowadzić do jego utraty.

AMD to choroba, która jest główną przyczyną słabego widzenia u Amerykanów powyżej 50 roku życia. Plamka to część oka dotknięta tą chorobą, pigmentowana, owalna część siatkówki. Ma około 5 mm średnicy i jest odpowiedzialna za centralne widzenie wymagane do prowadzenia samochodu, czytania i dostrzegania drobnych szczegółów. AMD jest postępującą chorobą, która powoduje powolne obumieranie komórek siatkówki, choć nie powoduje fizycznego bólu.

Eksperci medyczni byli w stanie zidentyfikować pewne czynniki ryzyka, które mogą prowadzić do wystąpienia AMD, w tym wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu we krwi, otyłość i palenie. Inne czynniki ryzyka, na które dana osoba nie ma wpływu, to wiek, dziedziczność, rasa i płeć. Objawy choroby obejmują niewyraźne widzenie, ślepe miejsca, linie proste wydające się faliste, drzwi wydają się krzywe, a przedmioty wydają się bardziej oddalone lub mniejsze. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów, osobie zainteresowanej zaleca się natychmiastową wizytę u okulisty.

Obejrzyj poniższy film, aby dowiedzieć się więcej o AMD, przedstawiony przez M. Cristinę Kenney, MD, PhD

Więcej informacji na temat AMD i innych wad wzroku można znaleźć na stronie WARUNKI OCZU

Fundacja Discovery Eye Foundation jest zaangażowana w znalezienie metody leczenia suchego AMD, które stanowi 85% przypadków AMD i dla którego nie ma jeszcze zatwierdzonego przez FDA leczenia. Mogłoby to ochronić wzrok milionów ludzi. Na szczęście istnieją metody leczenia mokrego AMD. Obecnie badania wspierane przez DEF w Gavin Herbert Eye Institute, University of California Irvine, Medical School są w czołówce obiecujących przełomów, które mogą zmienić życie tak wielu osób.

Jeśli chciałbyś pomóc wesprzeć badania DEF ratujące wzrok, kliknij tutaj DONATE NOW. Twoja hojność może pomóc uratować wzrok Twój lub kogoś, kogo kochasz.

Luty jest miesiącem świadomości AMD/niskiego widzenia