Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Dr. Suber S. Huang

"Masz plamkę żółtą? Ja mam kilka, ale moja siostra ma wszystkie rodzaje!". Mimo że słowo siatkówka stało się powszechne, plamka i jej choroby są często przedmiotem lęku i niezrozumienia. Siatkówka jest wrażliwą na światło warstwą komórek, która pokrywa wnętrze oka. Wiele warstw siatkówki współpracuje ze sobą, aby przekształcić to, co widzimy, w doskonale zakodowany sygnał, który wędruje do mózgu. Tam wiadomość zostaje zdekodowana i kieruje nas do podjęcia działania - "to pięknie wyglądający kawałek ciasta!".

Plamka żółtawa to część siatkówki, która pomaga nam widzieć drobne szczegóły, odległe obiekty i kolory. Zawiera więcej fotoreceptorów niż jakikolwiek telewizor czy monitor, dlatego jest cenną nieruchomością. To właśnie mały, centralny obszar siatkówki jest najwięcej warty - jest to oko byka. Kiedy coś dzieje się z plamką, dostaje ona literę "r". Obrzęk plamki żółtej, zwyrodnienie plamki żółtej, otwór w plamce, fałd, druzy, blizny, zwłóknienia, krwotok i trakcja szklistkowo-maciczna to częste schorzenia, które dotyczą plamki żółtej. W przypadku ich występowania powszechnymi objawami są: zniekształcone widzenie (metamorfopsja), puste plamy (skotoma) i niewyraźne widzenie.

Ryc. 1: Angiografia fluoresceinowa: W łagodnych przypadkach obrzęk plamki może być widoczny jako punktowy przeciek (po lewej, duża strzałka). W poważnych przypadkach obrzęk plamki może obejmować plamkę w sposób rozległy. Należy zauważyć, że obraz staje się jaśniejszy, ponieważ coraz więcej barwnika wycieka z uszkodzonych naczyń włosowatych plamki. (

Obrzęk plamki to nieprawidłowe nagromadzenie płynu w warstwach plamki. Z boku wygląda to jak wąż, który zjadł świnię. Jak kropla wody na ekranie komputera, obrazy są zniekształcone przez opuchniętą siatkówkę, co utrudnia wyraźne widzenie. Im bardziej rozległy, grubszy i cięższy jest obrzęk, tym bardziej prawdopodobne jest, że wystąpią objawy wzrokowe. Nieleczony przewlekły obrzęk plamki żółtej może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia plamki żółtej i trwałej utraty wzroku.

Ryc. 2: Tomografia optycznej koherancji i obrzęk plamki: OCT jest użytecznym badaniem obrzęku plamki (ME
) - górny obraz jest prawidłowy. Należy zwrócić uwagę na równe warstwy i łagodnie nachylone zagłębienie plamki, zwane fovea. To oko ma doskonałe widzenie.
- Środkowy obraz OCT przedstawia ME, czarno wyglądające torbiele (strzałki), które zagrażają normalnej plamce. To oko również ma dobre widzenie.
- Na dolnym zdjęciu OCT widać ME obejmujące plamkę. Ponieważ ME obejmuje centrum plamki (fovea), widzenie jest słabe (duża czerwona strzałka).

Obrzęk plamki nie jest chorobą, ale jej skutkiem. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, w których dochodzi do gromadzenia się nieprawidłowego płynu (obrzęk nóg, obrzęk płuc, pokrzywka, alergia), obrzęk plamki może być spowodowany wieloma czynnikami, w tym metabolicznymi (cukrzyca), starzeniem się (zwyrodnienie plamki), dziedzicznymi (pigmentoza siatkówki), zapalnymi (sarkoidoza, zapalenie błony naczyniowej), toksycznymi, nowotworowymi (guzy oka), urazowymi, chirurgicznymi i nieznanymi (idiopatia, otwór w plamce, pęcherz plamki, trakcja szklistkowo-maciczna). Obrzęk plamki powstaje, gdy zdolność siatkówki do zatrzymywania płynu poza siatkówką jest przytłoczona przez płyn przedostający się do jej wnętrza. (Jeśli na trawnik spadnie więcej deszczu, niż jest on w stanie wytrzymać, powstają kałuże płynu). W siatkówce tworzą się pęcherzyki płynu, które puchną - jest to obrzęk plamki. Angiografia fluoresceinowa (ryc. 1) i optyczna koherentna tomografia (ryc. 2) to dwa popularne badania służące do oceny obrzęku plamki.

Obrzęk plamki jest zwykle spowodowany zwiększonym przeciekiem lub wzrostem nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Najskuteczniejsze strategie leczenia dotyczą przyczyny (cukrzyca, niedrożność naczyń krwionośnych, neowaskularyzacja, zapalenie itp. Krople do oczu, laser, wszczepianie implantów z lekami o przedłużonym działaniu i zabiegi chirurgiczne są skuteczne w wielu chorobach, ale obecnie głównym sposobem leczenia są iniekcje dożylne (IVI). IVI to zabieg biurowy, wykonywany bezboleśnie w znieczuleniu miejscowym, w którym lek jest umieszczany wewnątrz oka za pomocą bardzo małej igły. Iniekcje dożylne powinny być wykonywane przez przeszkolonego specjalistę w dziedzinie chorób siatkówki, który skrupulatnie monitoruje skuteczność leczenia oraz niezwykle rzadkie, ale potencjalnie poważne powikłania. IVI jest uważana za jedną z najczęściej wykonywanych procedur na świecie.
Lucentis, Eyelea i Ozurdex to nazwy handlowe trzech najczęściej stosowanych leków zatwierdzonych przez FDA do leczenia powszechnych schorzeń powodujących obrzęk plamki. Avastin nie został zatwierdzony przez FDA, ale był szeroko badany w dużych, dobrze zaprojektowanych, finansowanych przez władze federalne badaniach klinicznych i uważa się, że jego skuteczność i bezpieczeństwo są nie mniejsze niż pozostałych dostępnych opcji. Każda z opcji ma znaczące osiągnięcia i działa poprzez zmniejszanie ilości płynu wyciekającego z nieprawidłowych naczyń krwionośnych.

Obrzęk plamki jest częstym objawem wielu chorób siatkówki, z których większość można leczyć w celu poprawy widzenia. Wachlarz możliwości terapeutycznych lekarza stale się poszerza. Nigdy wcześniej nie było tak pomyślnego okresu w leczeniu obrzęku plamki żółtej i chorób plamki żółtej. Chociaż wiele już odkryto, wiele obiecujących terapii dopiero przed nami.

3/5/15


Suber S. Huang, MD, MBA
Przewodniczący, Narodowy Program Edukacji w zakresie Zdrowia Oczu
Philip F. i Elizabeth G. Searle - Suber Huang MD Professor
Szkoła Medyczna Uniwersytetu Case Western Reserve
Past-Prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Specjalistów Chorób Siatkówki
CEO, Centrum Retina w Ohio