Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Wszystko zależy od mnie - co warto wiedzieć o obrzęku plamki żółtej?

"Masz plamkę żółtą? Ja mam kilka, ale moja siostra ma wszystkie rodzaje!". Nawet gdy słowo siatkówka stało się powszechne, plamka i jej choroby często budzą strach i są źle rozumiane. Siatkówka to wrażliwa na światło warstwa komórek wyściełających wnętrze oka. Wiele warstw siatkówki współpracuje ze sobą, aby przekształcić to, co widzimy, w doskonale zakodowany sygnał, który dociera do mózgu. Tam wiadomość jest dekodowana i kieruje nas do podjęcia działania - "to świetnie wyglądający kawałek ciasta!".

Plamka to część siatkówki, która pomaga nam widzieć drobne szczegóły, odległe obiekty i kolory. Jest wypełniona większą liczbą fotoreceptorów niż jakikolwiek telewizor lub monitor, dlatego jest cenną nieruchomością. To właśnie niewielki, centralny obszar siatkówki jest wart najwięcej - jest strzałem w dziesiątkę. Gdy coś dzieje się z plamką żółtą, otrzymuje ona literę "r". Obrzęk plamki żółtej, zwyrodnienie plamki żółtej, otwór plamki żółtej, pucker, druzy, blizna, zwłóknienie, krwotok i trakcja szklistkowo-siatkówkowa to powszechne stany, które dotyczą plamki żółtej. Jeśli występują, częstymi objawami są zniekształcone widzenie (metamorfopsja), plamy puste (scotoma) i niewyraźne widzenie.

Rysunek 1: Angiografia fluoresceinowa: Obrzęk plamki może być widoczny jako punktowy przeciek (po lewej, duża strzałka) w łagodnych przypadkach. W poważnych przypadkach ME może rozproszony obejmować plamkę żółtą. Zwróć uwagę, jak obraz staje się jaśniejszy, gdy więcej barwnika wycieka z uszkodzonych naczyń włosowatych plamki żółtej. (Centrum i po prawej) Obrzęk

plamki żółtej odnosi się do nieprawidłowego gromadzenia się płynu w warstwach plamki

żółtej.

Z boku wygląda to jak wąż, który zjadł świnię. Podobnie jak kropla wody na ekranie komputera, obrazy są zniekształcone przez opuchniętą siatkówkę, co utrudnia wyraźne widzenie. Im bardziej rozległy, grubszy i cięższy staje się obrzęk, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów wzrokowych. Nieleczony przewlekły obrzęk plamki żółtej może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia plamki żółtej i trwałej utraty wzroku.

Rysunek 2: Tomografia koherencji optycznej i obrzęk plamki żółtej: OCT jest przydatnym testem do badania obrzęku plamki (ME)
- Górny obraz jest normalny. Zwróć uwagę na równe warstwy i łagodnie nachylone zagłębienie plamki zwane dołkiem. To oko ma doskonałe widzenie.
- Środkowe OCT ma ME, czarne torbiele (strzałki), które zagrażają normalnemu dołkowi. To oko również ma dobry wzrok.
- Dolne OCT pokazuje ME obejmujące plamkę żółtą. Ponieważ ME obejmuje centrum plamki (dołek), widzenie jest słabe (duża czerwona strzałka)

. Obrzęk plamki nie jest chorobą, ale jej wynikiem. Podobnie jak w przypadku innych stanów, w których gromadzi się nieprawidłowy płyn (obrzęk nóg, obrzęk płuc, pokrzywka i alergia), obrzęk plamki żółtej może być spowodowany wieloma stanami, w tym metabolicznymi (cukrzyca), starzeniem się (zwyrodnienie plamki żółtej), dziedzicznymi (barwnikowe zapalenie siatkówki), zapalnymi (sarkoidoza, zapalenie błony naczyniowej oka), toksycznymi, nowotworowymi (guzy oka), urazowymi, chirurgicznymi i nieznanymi przyczynami (idiopatycznymi, otworem plamki żółtej, plamką żółtą, trakcją szklistkowo-plamkową). Obrzęk plamki żółtej występuje, gdy zdolność siatkówki do zatrzymywania płynu z siatkówki jest przytłoczona przez płyn wyciekający do siatkówki. (Jeśli na trawnik spadnie więcej deszczu, niż jest on w stanie wytrzymać, powstają kałuże płynu). W siatkówce tworzą się pęcherze płynu i puchnie siatkówka - jest to obrzęk plamki żółtej. Angiografia fluoresceinowa (ryc. 1) i optyczna koherentna tomografia (ryc. 2) to dwa powszechnie stosowane testy do oceny obrzęku plamki żółtej.

Obrzęk plamki żółtej jest zwykle spowodowany zwiększonym wyciekiem lub wzrostem nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Najskuteczniejsze strategie leczenia dotyczą przyczyny (cukrzyca, niedrożność naczyń krwionośnych, neowaskularyzacja, stan zapalny itp.), a także nadmiernej przepuszczalności naczyń włosowatych w plamce żółtej i wokół niej. Krople do oczu, laser, wszczepianie długo działających implantów leków i zabiegi chirurgiczne są skuteczne w wielu chorobach, ale obecnie podstawą leczenia są iniekcje do ciała szklistego (IVI). IVI to zabieg biurowy wykonywany bezboleśnie w znieczuleniu miejscowym, w którym lek jest umieszczany wewnątrz oka za pomocą bardzo małej igły. Iniekcje doszklistkowe powinny być wykonywane przez przeszkolonego specjalistę w dziedzinie siatkówki, który skrupulatnie monitoruje skuteczność leczenia i niezwykle rzadkie, ale potencjalnie poważne powikłania. IVI jest uważany za jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów na świecie.
Lucentis, Eyelea i Ozurdex to nazwy handlowe trzech najpopularniejszych leków zatwierdzonych przez FDA do leczenia powszechnych schorzeń powodujących obrzęk plamki żółtej. Avastin nie jest zatwierdzony przez FDA, ale został również szeroko przebadany w dużych, dobrze zaprojektowanych, finansowanych ze środków federalnych badaniach klinicznych i uważa się, że jego skuteczność i bezpieczeństwo są nie mniejsze niż w przypadku innych dostępnych opcji. Każda z opcji ma znaczne osiągnięcia w zakresie skuteczności i działa poprzez zmniejszenie ilości płynu wyciekającego z nieprawidłowych naczyń krwionośnych.

Obrzęk plamki żółtej jest częstym objawem wielu chorób siatkówki, z których większość można leczyć w celu poprawy widzenia. Arsenał terapeutyczny lekarzy stale się poszerza. Nigdy nie było bardziej udanego okresu w leczeniu obrzęku plamki żółtej i chorób plamki żółtej. Choć wiele już odkryto, wiele obiecujących terapii jeszcze przed nami.

3/5/15


Suber S. Huang, MD, MBA
Przewodniczący Narodowego Programu Edukacji Zdrowia Oczu
Philip F. i Elizabeth G. Searle - profesor dr Suber Huang
Case Western Reserve University School of Medicine
Były prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Specjalistów Retina
CEO, Retina Center of Ohio

Wszystko zależy ode mnie - co warto wiedzieć o obrzęku plamkiżółtej? Tagged on: dr Suber S. Huang obrzęk plamki żółtej Narodowy Program Edukacji Zdrowotnej NEHEP