Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Zmiany w widzeniu: Czego się spodziewać w okresie ciąży

20 kwietnia 2019 r. Leslie Frantz Zdrowie oczu, Problemy z widzeniem Brak komentarzy

Zmiany w widzeniu: Czego się spodziewać w okresie ciąży

Więc, spodziewasz się? Gratulacje, mamo! Ciąża może wpływać na organizm na wiele sposobów, niektóre z nich nie są tak szeroko omawiane jak inne.

Podczas ciąży zmiany w hormonach, metabolizmie, zatrzymywaniu płynów i krążeniu krwi mogą wpływać na wzrok. Jeśli Twój wzrok zmieni się podczas ciąży, nie przejmuj się tym. Prawdopodobnie będą one niewielkie, tymczasowe i odwracalne. Wszystko powinno wrócić do normy w ciągu kilku miesięcy po porodzie.

Jeśli nosisz okulary, jest mało prawdopodobne, że będziesz musiała zmienić receptę, choć jest to możliwe. Jeżeli uważasz, że Twój wzrok uległ znacznej zmianie, skonsultuj się z lekarzem Midwest Eye Consultants, aby omówić wszelkie pilne kwestie.

Wiele z problemów, których doświadczają przyszłe matki, związanych z widzeniem, jest bardziej uciążliwe niż poważne problemy medyczne. Na przykład, możesz zauważyć, że Twoje oczy są suche i podrażnione, co jest powszechnym stanem znanym jako suche oko. Zapytaj swojego okulistę o bezpieczne środki zaradcze na suche oczy. Niektóre produkty dostępne bez recepty są w porządku, ale inne zawierają składniki aktywne, których należy unikać. Regularne przerwy od ekranu to dobra praktyka, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Niektóre kobiety w ciąży doświadczają migrenowych bólów głowy, które mogą powodować zaburzenia widzenia, takie jak jasne błyski światła, zygzakowate linie, martwe punkty, a nawet czasowa utrata wzroku. Ponownie, jest to związane ze zmianami w poziomie hormonów i jest to prawdopodobnie tymczasowe i nie wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Powinnaś również wiedzieć, że ciąża może również pogorszyć istniejące schorzenia oczu. Na przykład, jeśli masz cukrzycę typu 1 lub typu 2, stan ten często pogarsza się w czasie ciąży. Jeśli dotyczy to Ciebie, ważne jest, abyś zgłosiła się do okulisty Midwest Eye Consultants przed zajściem w ciążę i ponownie we wczesnym okresie ciąży w celu wykonania badań przesiewowych w kierunku uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki (retinopatia cukrzycowa). Konieczne będą również częstsze badania okulistyczne w czasie ciąży i tuż po porodzie.

Chociaż wymienione powyżej objawy są zazwyczaj przejściowe i nie wymagają obserwacji, ważne jest, aby je monitorować. Niektóre zmiany w widzeniu mogą świadczyć o poważniejszych schorzeniach, takich jak wysokie ciśnienie krwi. Około jedna na cztery kobiety z ciężkim stanem przedrzucawkowym i połowa z rzucawką doświadcza objawów wzrokowych, które pogarszają się wraz z nasilaniem się dolegliwości. Jeśli doświadczasz zamazanego widzenia, niemożności skupienia wzroku, ślepych punktów, podwójnego widzenia i błysków światła, najlepiej zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Ciąża to ekscytujący czas. Twój lekarz Midwest Eye Consultants jest szczęśliwy, że może być częścią Twojej podróży. Jeśli podejrzewasz, że coś jest nie tak, umów się na wizytę raczej wcześniej niż później. Za Ciebie, mamo!