Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Komórki poziome

Siatkówka znajdująca się w tylnej części oka jest niezbędna do prawidłowego widzenia. Każda warstwa komórek w tej tkance służy określonemu celowi. Przygotowując się do lutowego Miesiąca Świadomości Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem, warto przyjrzeć się bliżej warstwom siatkówki i ich funkcjom.

Warstwy siatkówki

Naczyniówka- składa się z warstwy naczyń krwionośnych, które dostarczają tlen i substancje odżywcze do siatkówki. Defekt w genie CHM może powodować choroideremię, nieszczelne naczynia krwionośne mogą rozszerzać się w siatkówce, powodując mokre zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) i retinopatię cukrzycową.

Nabłonek barwnikowy siatkówki - jest to pojedyncza warstwa komórek, które zapewniają komórkom fotoreceptorowym niezbędne odżywianie i usuwanie odpadów. Nagromadzenie odpadów może prowadzić do AMD i choroby Stargardta.

Fotoreceptory - w tym miejscu znajdują się pręciki i czopki , które przekształcają światło w sygnały elektryczne. Pręciki pomagają w widzeniu nocnym i peryferyjnym. Czopki są bardziej skoncentrowane w plamce (centralnej części siatkówki) i zapewniają widzenie centralne i barwne. Śmierć pręcików może powodować utratę wzroku zwaną barwnikowym zapaleniem siatkówki (retinitis pigmentosa), natomiast AMD to utrata widzenia centralnego.

Komórkipoziome - komórki te są połączone z fotoreceptorami, które otaczają komórki fotoreceptorowe połączone z komórkami dwubiegunowymi i pomagają integrować i regulować dane wejściowe z wielu komórek fotoreceptorowych, zwiększając ostrość widzenia.

Komórki dwubiegunowe - tutaj widać zależność poszczególnych warstw siatkówki od siebie nawzajem. Komórki te pobierają informacje elektryczne z komórek fotoreceptorowych i przekazują je do innych komórek siatkówki.

Komórkizwojowe - Komórki te rozciągają się, tworząc nerw wzrokowy, który przekazuje informacje do mózgu. Pobierają one informacje elektryczne z komórek dwubiegunowych i przetwarzają je w celu określenia kształtów, kontrastu i koloru. Jaskra - utrata wzroku jest wynikiem wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego, które wpływa na nerw wzrokowy, zakłócając sygnały do mózgu.

1/26/16


Susan DeRemer, CFRE
Wiceprezes ds. rozwojuDiscovery
Eye Foundation