Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Naczyniówka

Mózg i oko

Oko działa jak aparat fotograficzny. Tęczówka i źrenica kontrolują, ile światła wpuścić do tylnej części oka, podobnie jak migawka w aparacie fotograficznym. Kiedy jest bardzo ciemno, nasze źrenice powiększają się, wpuszczając więcej światła; kiedy jest bardzo jasno, nasze tęczówki zwężają się, wpuszczając bardzo mało światła.

Soczewka oka, podobnie jak obiektyw aparatu fotograficznego, pomaga nam ustawić ostrość. Ale tak jak aparat fotograficzny używa luster i innych urządzeń mechanicznych do ustawiania ostrości, tak my polegamy na okularach i soczewkach kontaktowych, które pomagają nam widzieć wyraźniej.

Skupione promienie świetlne są następnie kierowane do tylnej części oka, na siatkówkę, która działa jak film w aparacie fotograficznym. Komórki siatkówki absorbują i przetwarzają światło na impulsy elektrochemiczne, które są przekazywane wzdłuż nerwu wzrokowego do mózgu. Mózg odgrywa kluczową rolę w naszym widzeniu, ponieważ tłumaczy obraz na coś, co możemy zrozumieć.

Oko może być małe, ale jest jedną z najbardziej niesamowitych części naszego ciała. Aby lepiej je zrozumieć, warto poznać poszczególne części i ich funkcje.

Choroid
Warstwa z naczyniami krwionośnymi, która pokrywa tylną część oka i znajduje się pomiędzy siatkówką (wewnętrzną warstwą wrażliwą na światło, która działa jak film) a twardówką (zewnętrzną białą częścią gałki ocznej).

Ciało rzęskowe
Struktura mięśniowa znajdująca się za tęczówką, która skupia soczewkę.

Rogówka
Sama przednia część oka, która jest przejrzysta i pomaga skupić światło do oka. Korekcyjna chirurgia laserowa zmienia kształt rogówki, zmieniając ostrość widzenia w celu zwiększenia ostrości i/lub jasności.

Fovea
Środek plamki, który zapewnia ostre widzenie.

Iris
Kolorowa część oka służąca do regulacji ilości światła wpadającego do oka. Soczewka skupia promienie świetlne na siatkówce w tylnej części oka. Soczewka jest przezroczysta i z wiekiem może ulec pogorszeniu, co powoduje konieczność noszenia okularów do czytania. Soczewki wewnątrzgałkowe są używane do zastąpienia soczewek zmętniałych w wyniku zaćmy.

Macula
Obszar w centrum siatkówki, który zawiera specjalne komórki wrażliwe na światło, pozwalające nam widzieć wyraźnie drobne szczegóły w centrum pola widzenia. Pogorszenie stanu plamki żółtej następuje wraz z wiekiem i prowadzi do zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.

Nerw wzrokowy
Wiązka ponad miliona włókien nerwowych przenoszących informacje wizualne z siatkówki do mózgu. Twój mózg kontroluje to, co widzisz, ponieważ łączy obrazy. Ponadto obrazy skupione na siatkówce są odwrócone do góry nogami, więc mózg odwraca je na prawą stronę. To odwrócenie obrazów jest bardzo podobne do tego, co robi lustro w aparacie fotograficznym. Jaskra może być wynikiem, gdy wzrost ciśnienia w oku ogranicza przepływ impulsów do mózgu, powodując uszkodzenie nerwu wzrokowego i utrudniając widzenie.

Źrenica
Ciemny otwór w środku tęczówki zmienia rozmiar, aby dostosować się do ilości światła dostępnego do skupienia na siatkówce.

Siatkówka
Warstwa nerwowa wyściełająca tylną część oka, która wyczuwa światło i tworzy impulsy elektryczne, które są wysyłane przez nerw wzrokowy do mózgu.

Twardówka
Biała, zewnętrzna powłoka gałki ocznej.

Humor szklisty
Przezroczysta, galaretowata substancja wypełniająca centralną jamę oka.

3/3/16

Susan DeRemer, CFRE
Wiceprezes ds. rozwojuDiscovery
Eye Foundation