Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Narodowy Program Edukacji o Zdrowiu Oczu

"Masz plamkę? Ja mam kilka, ale moja siostra, ona ma wszystkie rodzaje!". Nawet jak słowo siatkówka stało się powszechne, plamka i jej choroby są często obawy i niezrozumiałe. Siatkówka jest wrażliwą na światło warstwą komórek, które pokrywają wnętrze oka. Wiele warstw siatkówki współpracuje ze sobą, aby przekształcić to, co widzimy, w doskonale zakodowany sygnał, który wędruje do mózgu. Tam wiadomość zostaje zdekodowana i kieruje nas do podjęcia działania - "to pięknie wyglądający kawałek ciasta!".

Plamka jest częścią siatkówki, która pomaga nam widzieć drobne szczegóły, odległe obiekty i kolory. Zawiera więcej fotoreceptorów niż jakikolwiek telewizor czy monitor, dlatego też jest cenną nieruchomością. To właśnie mały, centralny obszar siatkówki jest najwięcej warty - jest to oko byka. Kiedy coś dzieje się z plamką, dostaje ona literę "r". Obrzęk plamki żółtej, zwyrodnienie plamki żółtej, otwór w plamce żółtej, fałd, druzy, blizny, zwłóknienia, krwotok i trakcja szklistkowo-maciczna to częste schorzenia, które dotyczą plamki żółtej. Częstymi objawami są: zniekształcone widzenie (metamorfopsja), puste plamy (skotoma) i niewyraźne widzenie.

Ryc. 1: Angiografia fluoresceinowa: Obrzęk plamki może być widoczny jako punktowy przeciek (po lewej, duża strzałka) w łagodnych przypadkach. W poważnych przypadkach obrzęk plamki może obejmować plamkę w sposób rozproszony. Zwróć uwagę, jak obraz staje się jaśniejszy, gdy więcej barwnika wycieka z uszkodzonych naczyń włosowatych plamki. (

Obrzęk plamki to nieprawidłowe nagromadzenie płynu w warstwach plamki. Z boku wygląda to jak wąż, który zjadł świnię. Jak kropla wody na ekranie komputera, obrazy są zniekształcone przez opuchniętą siatkówkę, co utrudnia wyraźne widzenie. Im bardziej rozległy, grubszy i cięższy staje się obrzęk, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawią się objawy wzrokowe. Nieleczony, przewlekły obrzęk plamki żółtej może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia plamki żółtej i trwałej utraty wzroku.

Ryc. 2: Tomografia optycznej koherancji i obrzęk plamki: OCT jest użytecznym testem do badania obrzęku plamki (ME
)-Górny obraz jest normalny. Zwróć uwagę na równomierne warstwy i łagodnie nachylone zanurzenie plamki, zwane fovea. To oko ma doskonałe widzenie.
- Środkowa OCT ma ME, czarno wyglądające torbiele (strzałki), które zagrażają normalnej fovea. To oko również ma dobre widzenie.
- Dolna OCT pokazuje ME obejmujące plamkę. Ponieważ ME obejmuje centrum plamki (fovea), widzenie jest słabe (duża czerwona strzałka).

Obrzęk plamki nie jest chorobą, ale jej skutkiem. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, w których gromadzi się nieprawidłowy płyn (obrzęk nóg, obrzęk płuc, pokrzywka, alergia), obrzęk plamki może być spowodowany wieloma czynnikami, w tym metabolicznymi (cukrzyca), starzeniem się (zwyrodnienie plamki), dziedzicznymi (retinitis pigmentosa), zapalnymi (sarkoidoza, zapalenie błony naczyniowej), toksycznymi, nowotworowymi (guzy oka), urazowymi, chirurgicznymi i nieznanymi (idiopatia, otwór w plamce, pęcherz plamki, trakcja szklistkowo-maciczna). Obrzęk plamki występuje, gdy zdolność siatkówki do utrzymywania płynu z dala od siatkówki jest przytłoczona przez płyn przeciekający do niej. (Jeśli na trawnik spadnie więcej deszczu, niż jest on w stanie wytrzymać, powstają kałuże płynu. W siatkówce tworzą się pęcherze płynu, które puchną - jest to obrzęk plamki. Angiografia fluoresceinowa (Rycina 1) i optyczna koherentna tomografia (Rycina 2) to dwa popularne badania służące do oceny obrzęku plamki.

Obrzęk plamki jest zwykle spowodowany zwiększonym przeciekiem lub wzrostem nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Najskuteczniejsze strategie leczenia odnoszą się do podstawowej przyczyny (cukrzyca, niedrożność naczyń krwionośnych, neowaskularyzacja, zapalenie, itp.), jak również do nadprzepuszczalności naczyń włosowatych w plamce i wokół niej. Krople do oczu, laser, wszczepianie implantów z lekami długo działającymi oraz zabiegi chirurgiczne są skuteczne w wielu chorobach, ale obecnie głównym sposobem leczenia są iniekcje dożylne (IVI). IVI jest procedurą biurową wykonywaną bezboleśnie w znieczuleniu miejscowym, w której lek jest umieszczany wewnątrz oka za pomocą bardzo małej igły. IVI powinny być wykonywane przez wyszkolonego specjalistę w dziedzinie siatkówki z dokładnym monitorowaniem skuteczności leczenia i niezwykle rzadkich, ale potencjalnie poważnych powikłań. IVI jest uważana za jedną z najczęściej wykonywanych procedur na świecie.
Lucentis, Eyelea i Ozurdex są nazwami handlowymi trzech najczęściej stosowanych leków zatwierdzonych przez FDA do leczenia powszechnych schorzeń powodujących obrzęk plamki. Avastin nie jest zatwierdzony przez FDA, ale był również intensywnie badany w dużych, dobrze zaprojektowanych, finansowanych przez federację badaniach klinicznych i uważa się, że jego skuteczność i bezpieczeństwo są nie mniejsze niż którejkolwiek z pozostałych dostępnych opcji. Każda z opcji ma znaczącą historię sukcesu i działa poprzez zmniejszenie ilości płynu wyciekającego z nieprawidłowych naczyń krwionośnych.

Obrzęk plamki jest częstym objawem wielu chorób siatkówki, z których większość można leczyć w celu poprawy widzenia. Armamentarium terapeutyczne lekarza wciąż się rozszerza. Nigdy wcześniej nie było tak pomyślnego okresu w leczeniu obrzęku plamki żółtej i chorób plamki żółtej. Podczas gdy wiele zostało już odkryte, wiele obiecujących terapii czeka.

Więcej na: http://okulary-dla-dzieci.pl