Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Top 10 porad dotyczących zdrowego noszenia soczewek kontaktowych podczas przerwy wiosennej

 

Wiosenna przerwa w nauce jest już blisko, a soczewki kontaktowe mogą być wygodne w noszeniu, kiedy odwiedzasz tropikalne miejsca i planujesz nosić okulary przeciwsłoneczne bez recepty przez większość dnia. Soczewki kontaktowe są bezpieczną i efektywną formą korekcji wzroku, o ile nie są niewłaściwie pielęgnowane. Nieprawidłowa higiena soczewek kontaktowych może prowadzić do infekcji oczu, takich jak zapalenie rogówki (keratitis), które jest bardziej prawdopodobne, gdy soczewki kontaktowe są noszone przez dłuższy okres czasu. Ten rodzaj infekcji oka może stać się poważny i prowadzić do długotrwałych skutków, takich jak ślepota i przeszczep rogówki.

Inne powikłania związane z noszeniem soczewek kontaktowych to alergie, zapalenie spojówek, otarcia rogówki, czerwone, podrażnione oczy, suchość oczu i neowaskularyzacja (nowe naczynia krwionośne rosnące na rogówce, które mogą powodować zaczerwienienie oka). Przerwa wiosenna może wiązać się z przebywaniem w wodzie. Woda i soczewki kontaktowe nie mieszają się dobrze. Woda może spowodować, że miękkie soczewki kontaktowe zmienią swój kształt, spuchną i przykleją się do oka. Może to ułatwić wniknięcie infekcji i zadrapanie rogówki. Pamiętaj o tych wskazówkach podczas wakacji i w domu, aby nosić soczewki kontaktowe w zdrowy sposób.

10 najważniejszych wskazówek dotyczących zdrowego noszenia soczewek kontaktowych

  1. Zdejmij soczewki kontaktowe przed prysznicem, pływaniem lub korzystaniem z gorącej kąpieli.
  2. Wyrzuć lub zdezynfekuj soczewki kontaktowe, które miały kontakt z wodą.
  3. Umyj ręce wodą z mydłem. Osusz je czystą ściereczką przed dotknięciem soczewek kontaktowych. Wykonuj te dwa kroki za każdym razem!
  4. Nie śpij w soczewkach kontaktowych, chyba że jest to zalecane przez Twojego optometrystę.
  5. Pocieraj i płucz soczewki kontaktowe płynem do dezynfekcji soczewek kontaktowych, aby wyczyścić je za każdym razem, kiedy je zdejmujesz.
  6. Wymieniaj swoje soczewki kontaktowe tak często, jak zalecił to Twój optometrysta.
  7. Wymieniaj pojemnik na soczewki kontaktowe przynajmniej raz na trzy miesiące.
  8. Wytrzyj i wypłucz pojemnik na soczewki kontaktowe płynem do soczewek kontaktowych, opróżnij i osusz czystą chusteczką. Po każdym użyciu przechowuj pojemnik do góry nogami ze zdjętymi zakrętkami.
  9. Nie uzupełniaj płynu! Za każdym razem używaj świeżego roztworu dezynfekującego.
  10. Używaj wyłącznie płynu do soczewek kontaktowych zalecanego przez Twojego optometrystę.

Zalecamy również, abyś miał przy sobie parę zapasowych okularów.

Pobierz te wskazówki i trzymaj je w swojej walizce!

Zainteresowany soczewkami kontaktowymi? Umów się na wizytę już dziś i śledź nasze wskazówki   na mediach społecznościowych.