Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Soczewki kontaktowe - wskazówki dla początkujących

Pierwsze założenie soczewek kontaktowych może być niemałym szokiem dla każdego. Wzrok natychmiast znacznie się poprawia, dzięki czemu zaczynamy widzieć całe mnóstwo niedostrzeganych dotychczas szczegółów w naszym otoczeniu. Równocześnie dla wielu ludzi ten początkowy okres korzystania z soczewek nie jest łatwy. Z początku mogą one być niewygodne lub nawet powodować uczucie dyskomfortu. Trzeba po prostu dać sobie nieco czasu na spokojnie, aby móc się do nich przyzwyczaić i nauczyć się żyć z nimi. Istotne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad - dzięki temu korzystanie z soczewek będzie o wiele wygodniejsze.

Daj sobie nieco czasu

Początkowy okres korzystania z soczewek kontaktowych często nie jest łatwy. Samo ich zakładanie i zdejmowanie może początkowo sprawiać nieco problemów. Najważniejsze to nie stresować się zbytnio tymi początkowymi trudnościami i mieć świadomość, że miną one po krótkim czasie.

Prawidłowa pielęgnacja soczewek

Utrzymywanie soczewek w czystości jest bardzo istotną sprawą, o której nigdy nie wolno nam zapominać. Poszczególne typy soczewek mogą wymagać innych środków pielęgnacyjnych. Okulista zawsze powinien na samym początku poinstruować nas, jak powinniśmy dbać o nasze soczewki. Nigdy nie należy oczywiście lekceważyć tych zaleceń ani próbować na własną rękę stosować środków zastępczych. Niewłaściwa pielęgnacja może doprowadzić nawet do uszkodzenia soczewek.Warto poświęcić nieco czasu na wyrobienie w sobie rutyny związanej z codzienną pielęgnacją soczewek. Czynności takie jak wkładanie soczewek do świeżego płynu powinny być wykonywane automatycznie.

Zadbaj o nawodnienie organizmu

Prawidłowe nawadnianie organizmu jest niezwykle istotne dla każdego z nas. Bez tego nasz organizm nie może funkcjonować sprawnie - w końcu w zdecydowanej większości składa się on z wody. Wielu ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak ważną kwestią jest picie dużych ilości wody w czasie korzystania z soczewek kontaktowych. Wysuszające się oczy to wielki problem dla każdego, kto nosi soczewki kontaktowe. Oczywiście na dolegliwość tę wpływa wiele różnych czynników - nie tylko codzienna ilość wypijanej wody. Praca przy komputerze czy długotrwałe przebywanie w warunkach suchego powietrza to tylko przykłady. Niemniej jednak wszystkie negatywne czynniki zewnętrzne można zminimalizować właśnie dzięki piciu dużej ilości wody na co dzień. Warto również korzystać z kropli do oczu - oczywiście takich, które są odpowiednie dla noszonych przez nas soczewek.

kobieta nakładająca soczewki kontaktowe

Przestrzegaj zaleceń lekarza

Lekarz okulista najlepiej wie, z jakich soczewek oraz środków powinniśmy korzystać przy naszym problemie ze wzrokiem. Jeśli na przykład zalecono nam korzystanie z konkretnego środka do pielęgnacji soczewek, nie wolno nam na własną rękę decydować się na żadne zamienniki. Bardzo istotne są również regularne wizyty kontrolne u lekarza.

Regularna wymiana soczewek na nowe

W zależności od rodzaju soczewek, konieczne jest ich regularne wymienianie na nowe. Harmonogram takich wymian powinien przygotować dla nas lekarz. Również w tej kwestii należy bezwzględnie przestrzegać jego zaleceń i nie próbować działać na własną rękę. Przedwczesne wymienianie soczewek można dla nas oznaczać jedynie stratę pieniędzy. Równocześnie zbyt długie noszenie jednych soczewek sprawia, że nie spełnią one dobrze swoich zadań.Do soczewek kontaktowych trzeba po prostu się przyzwyczaić. Większość ludzi w pierwszym momencie obawia się wszystkich związanych z tym trudności. W rzeczywistości po krótkim czasie okazuje się, że czynności takie jak ściąganie, zakładanie czy pielęgnacja soczewek nie sprawiają żadnych problemów.