Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Kto to jest optometrysta i czym się zajmuje?

Optometrysta i okulista mogą przeprowadzać coroczne badanie wzroku. Obaj ci specjaliści od zdrowia oczu są w stanie wykonać podstawowe badanie i wypisać receptę na okulary/soczewki kontaktowe. Zakres pracy optometrysty i okulisty jest bardzo różny. Dowiedz się, jak wygląda optometrysta i kiedy należy się do niego zgłosić.

Co to jest optometria? Kim jest optometrysta i o co w tym wszystkim chodzi?

Optometria to dziedzina medycyny. W Polsce nie jest pojęciem nowym. Minęło już ponad 30 lat od kiedy zawód ten wykonują optometryści. Wiele osób jest ciekawych, kim oni są i kiedy należy się do nich zgłosić.

Optometryści są licencjonowanym i regulowanym zawodem medycznym. Są oni sklasyfikowani pod kodem 229501. Jego przedstawiciele zajmują się ochroną, usprawnianiem i zachowaniem procesu widzenia. Optometrystą może tu zostać osoba, która ukończyła studia podyplomowe lub wyższe. Optometrię studiuje się na takich wydziałach jak fizyka, fizyka, fizyka techniczna i biofizyka. Uniwersytety i politechniki są najlepszymi miejscami, aby dowiedzieć się o przyszłości specjalistów.

Co optometrysta robi dla Ciebie?

Specjaliści optometrii specjalizują się w doborze pomocy wzrokowych. Dostępne są soczewki kontaktowe, okulary i inne pomoce dla osób niedowidzących. Wykonują również badania wzroku pod kątem refrakcji. Optometrystów można znaleźć w salonach optycznych. Można tam dopasować moc soczewek kontaktowych lub okularów i zamówić je lub kupić online podczas jednej wizyty. Taka usługa jest wizytówką salonu optycznego. W salonie wykonywane są przez optometrystów badania refrakcji zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki. Badanie jest bezbolesne i trwa od 20 do 30 minut.

Optometrysta Kraków wyposażony jest w nowoczesny sprzęt optyczny, który pozwala na kompleksowe i dokładne badanie wzroku. Na wyposażeniu gabinetu znajduje się foropter i autorefraktometr, a także nowoczesny I. Profiler, który pozwala na precyzyjną ocenę problemów z widzeniem. Optometrysta Kraków nie tylko zaleci okulary czy soczewki kontaktowe, ale również zdiagnozuje problemy ze wzrokiem takie jak:

  • krótkowzroczność,
  • nadwzroczność,
  • astygmatyzm,
  • prezbiopia (starszy wzrok)
  • zaburzenia widzenia obuocznego (zez, heteroforia),
  • zaburzenia akomodacji.

optometrystka

Kto może skorzystać z leczenia optometrycznego?

Prywatne gabinety, szpitale i kliniki zatrudniają optometrystów. Optometryści znajdują się zazwyczaj w salonach optycznych. Najczęściej znajdują się one w dużych i średnich miastach, np. Optometrysta w Krakowie salonsuperoptyk.pl. Dla każdego znajdzie się pomoc w doborze okularów i soczewek kontaktowych. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą poddać się badaniu wzroku. Optometrysta Kraków zaprasza na badanie wzroku także seniorów. W ich przypadku do oceny stanu soczewek wewnątrzgałkowych wykorzystywana jest lampa szczelinowa. Dzięki temu optometrysta sprawdza ostrość wzroku i określa, czy ewentualne pogorszenie nie może być skorygowane za pomocą soczewek okularowych.

Jak optometrysta bada moje oczy i jaki jest najlepszy sposób, aby to zrobić?

Optometryści wykonują takie samo badanie jak okuliści. Optometrysta Krakózapyta Cię o Twoją historię medyczną, stan zdrowia i styl życia. Następnie optometrysta przeprowadzi wstępne badanie oczu pacjenta. Badanie optometryczne zazwyczaj kończy się wypisaniem recepty na okulary i soczewki.

Optometrysta może sprawdzić Twój wzrok. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, że badanie u okulisty jest zbędne, ponieważ to właśnie lekarz okulista specjalizuje się w chorobach oczu i ma prawo przepisywać leki, diagnozować i operować choroby oczu, takie jak zaćma, jaskra, choroby siatkówki czy choroby przedniego odcinka oka.