Najnowsze artykuły

Kompleksowe badanie wzroku

Dlaczego trzeba badać wzrok Koniec roku zbliża się szybkimi krokami - kiedy ostatni raz miałeś badanie wzroku? Czy było to kompleksowe badanie oczu? Aby...

Czytaj Więcej
Suplementy diety
26 lipca 2022
Kawa
25 lipca 2022
Stożki
21 lipca 2022

Kto to jest optometrysta i czym się zajmuje?

Optometrysta i okulista mogą przeprowadzać coroczne badanie wzroku. Obaj ci specjaliści od zdrowia oczu są w stanie wykonać podstawowe badanie i wypisać receptę na okulary/soczewki kontaktowe. Zakres pracy optometrysty i okulisty jest bardzo różny. Dowiedz się, jak wygląda optometrysta i kiedy należy się do niego zgłosić.

Co to jest optometria? Kim jest optometrysta i o co w tym wszystkim chodzi?

Optometria to dziedzina medycyny. W Polsce nie jest pojęciem nowym. Minęło już ponad 30 lat od kiedy zawód ten wykonują optometryści. Wiele osób jest ciekawych, kim oni są i kiedy należy się do nich zgłosić.

Optometryści są licencjonowanym i regulowanym zawodem medycznym. Są oni sklasyfikowani pod kodem 229501. Jego przedstawiciele zajmują się ochroną, usprawnianiem i zachowaniem procesu widzenia. Optometrystą może tu zostać osoba, która ukończyła studia podyplomowe lub wyższe. Optometrię studiuje się na takich wydziałach jak fizyka, fizyka, fizyka techniczna i biofizyka. Uniwersytety i politechniki są najlepszymi miejscami, aby dowiedzieć się o przyszłości specjalistów.

Co optometrysta robi dla Ciebie?

Specjaliści optometrii specjalizują się w doborze pomocy wzrokowych. Dostępne są soczewki kontaktowe, okulary i inne pomoce dla osób niedowidzących. Wykonują również badania wzroku pod kątem refrakcji. Optometrystów można znaleźć w salonach optycznych. Można tam dopasować moc soczewek kontaktowych lub okularów i zamówić je lub kupić online podczas jednej wizyty. Taka usługa jest wizytówką salonu optycznego. W salonie wykonywane są przez optometrystów badania refrakcji zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki. Badanie jest bezbolesne i trwa od 20 do 30 minut.

Optometrysta Kraków wyposażony jest w nowoczesny sprzęt optyczny, który pozwala na kompleksowe i dokładne badanie wzroku. Na wyposażeniu gabinetu znajduje się foropter i autorefraktometr, a także nowoczesny I. Profiler, który pozwala na precyzyjną ocenę problemów z widzeniem. Optometrysta Kraków nie tylko zaleci okulary czy soczewki kontaktowe, ale również zdiagnozuje problemy ze wzrokiem takie jak:

  • krótkowzroczność,
  • nadwzroczność,
  • astygmatyzm,
  • prezbiopia (starszy wzrok)
  • zaburzenia widzenia obuocznego (zez, heteroforia),
  • zaburzenia akomodacji.

optometrystka

Kto może skorzystać z leczenia optometrycznego?

Prywatne gabinety, szpitale i kliniki zatrudniają optometrystów. Optometryści znajdują się zazwyczaj w salonach optycznych. Najczęściej znajdują się one w dużych i średnich miastach, np. Optometrysta w Krakowie salonsuperoptyk.pl. Dla każdego znajdzie się pomoc w doborze okularów i soczewek kontaktowych. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą poddać się badaniu wzroku. Optometrysta Kraków zaprasza na badanie wzroku także seniorów. W ich przypadku do oceny stanu soczewek wewnątrzgałkowych wykorzystywana jest lampa szczelinowa. Dzięki temu optometrysta sprawdza ostrość wzroku i określa, czy ewentualne pogorszenie nie może być skorygowane za pomocą soczewek okularowych.

Jak optometrysta bada moje oczy i jaki jest najlepszy sposób, aby to zrobić?

Optometryści wykonują takie samo badanie jak okuliści. Optometrysta Krakózapyta Cię o Twoją historię medyczną, stan zdrowia i styl życia. Następnie optometrysta przeprowadzi wstępne badanie oczu pacjenta. Badanie optometryczne zazwyczaj kończy się wypisaniem recepty na okulary i soczewki.

Optometrysta może sprawdzić Twój wzrok. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, że badanie u okulisty jest zbędne, ponieważ to właśnie lekarz okulista specjalizuje się w chorobach oczu i ma prawo przepisywać leki, diagnozować i operować choroby oczu, takie jak zaćma, jaskra, choroby siatkówki czy choroby przedniego odcinka oka.