Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Jak walczyć z problemem widzenia komputerowego?

Osoby, które pracują przy komputerze, nie mają żadnych wątpliwości, co do tego, że pod koniec dnia ich oczy mogą być wyjątkowo zmęczone. Dobrze jest jednak pamiętać, że nawet, jeśli nie spędzamy w biurze całego dnia, coraz większą część wolnego czasu zabierają nam urządzenia cyfrowe, zarówno telefony, jak i tablety. Dziś już niemal czterech na pięciu dorosłych Amerykanów deklaruje, że korzysta z urządzeń cyfrowych przez co najmniej dwie godziny dziennie, a przecież nietrudno się domyślić, że w przyszłości liczba ta będzie tylko rosła. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest tak zwany syndrom widzenia komputerowego funkcjonujący w medycynie także jako cyfrowe zmęczenie oczu. Można je dość łatwo zauważyć dzięki charakterystycznym dla niego objawom takim, jak zmęczenie oczu, bóle głowy oraz niewyraźne widzenie. Niezależnie więc od tego, czy wykonujemy pracę biurową, czy też nie, powinniśmy pamiętać o przynajmniej kilku wskazówkach, których przestrzeganie znacząco ułatwi nam funkcjonowanie przynosząc ulgę oczom.

Jak przeciwdziałać widzeniu komputerowemu?

Z zagrożeniem, jakie stanowi widzenie komputerowe, wcale nie jest łatwo się uporać. Należy jednak pamiętać, że pierwszym krokiem prowadzącym do zrealizowania tego celu jest zaplanowanie kompleksowego badania oczu. Okulista jest w stanie sam zdiagnozować wiele schorzeń nawet pomimo tego, że mają nietypowe objawy. Mimo tego nie zaszkodzi, jeśli wspomnimy o tym, jak wiele czasu spędzamy przed ekranem. Pomocna może okazać się też zasada znana jako 20/20/20. Zakłada ona, że osoby pracujące przez długie godziny przed urządzeniem cyfrowym powinny co dwadzieścia minut zdecydować się na przynajmniej 20 sekund przerwy. W czasie jej trwania konieczne jest skupienie wzorku na czymś zupełnie innym. Najlepiej, aby to coś znajdowało się w pewnym oddaleniu – około 20 stóp przed nami. Innym dobrym nawykiem jest poświęcenie większej niż do tej pory uwagi temu, jak często mrugamy. Kiedy pracujemy przy ekranie, musimy liczyć się z tym, że częstotliwość mrugania będzie systematycznie spadać. Skutkiem ubocznym takiego stanu rzeczy jest najpierw suchość oczu, a następnie także zamazane widzenie. Oczywiście, mamy do czynienia z problemem, któremu można się przeciwstawić, najlepszym rozwiązaniem jest zaś świadome mruganie.

osoby korzystające z urządzeń elektronicznych

Inne sposoby na to, aby zadbać o wzrok nadwyrężony pracą przy ekranie są może mniej oczywiste, ale z pewnością równie skuteczne. W ten sposób można mówić choćby o zaleceniu, aby pamiętać o roli, jaką ma do odegrania aktywność fizyczna. Jeśli w ciągu dnia pracy nie będziemy robić przerw, nasze oczy szybko dadzą nam do zrozumienia, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jeśli jednak podczas każdej przerwy wstajemy, rozciągamy się i ruszamy, możemy mieć pewność, że jednocześnie dajemy oczom odpocząć. Warto też wykorzenić w sobie nawyk, który polega na patrzeniu w górę na monitor. Większość osób jest przekonanych o tym, że łatwiej jest patrzeć na ekran pod kątem w dół, okuliści uważają jednak, że wcale nie musi tak być. Zalecają, aby znajdował się nawet dwadzieścia stopni poniżej poziomu oczu. Nie można też zapominać o tym, jak ważne jest właściwe oświetlenie. Odblaski wcale nam nie pomagają, a ich uniknięcie będzie możliwe przede wszystkim wtedy, gdy ekran komputera zostanie ustawiony możliwie jak najdalej od świateł fluorescencyjnych. Innym ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie lamp podłogowych jako alternatywy dla oświetlenia górnego. Jeśli odblaski pochodzące z zewnątrz są niemożliwe do wyeliminowania, konieczne może się okazać zastosowanie zasłon.