Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Promieniowanie UV i jego wpływ na nasz wzrok

Zdecydowana większość z nas ma świadomość tego, że zbyt duża ekspozycja na promienie ultrafioletowe może przyczynić się do większego ryzyka wystąpienia nowotworu skóry. Nic więc dziwnego, że jeszcze przed opuszczeniem domu przeważnie nie zapominamy o zastosowaniu kremu wyposażonego w filtr przeciwsłoneczny. Nie każdy ma jednak świadomość tego, że równie duże znaczenie ma ochrona oczu. Badania potwierdzają, że ponad jedna trzecia osób dorosłych doświadcza objawów, które należy wiązać z długotrwałym wystawianiem się na działanie promieniowania UV. W tym kontekście warto wspomnieć przede wszystkim o podrażnieniu oczu, problemach z widzeniem oraz o zaczerwienieniu lub opuchliźnie oczu. Na szczęście, dobra ochrona oczu nie jest wcale trudniejsza niż właściwa ochrona skóry.

Czym właściwie jest UV?

Słońce emituje promienie UV o różnej specyfice. Dwa ich rodzaje są nam doskonale znane i kojarzone z czymś, co stanowi poważny powód do niepokoju. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o promieniach UVA i UVB niebezpiecznych przede wszystkim dlatego, że nie są całkowicie pochłaniane ani zmieniane podczas przechodzenia przez atmosferę. Właśnie ta ich specyfika przyczynia się do tego, że można mówić o nich jako o zagrożeniu nie tylko dla oczu, ale również dla skóry. Oczywiście, sam stopień zagrożenia nie zawsze jest taki sam i uzależnia się go od przynajmniej kilku czynników. Tu wspomina się między innymi o położeniu geograficznym oraz o wysokości nad poziomem można, nie bez znaczenia jest jednak również pora dnia, w czasie której jesteśmy wystawieni na działanie promieniowania. Oczywiście, lista czynników ryzyka może być też dłuższa i różnić się w zależności od tego, z kim mamy do czynienia. Podatność na szkodliwy wpływ promieniowania może być więc większa u osób, które przyjmują leki.

okulary polaryzacyjne przeciwsłoneczne

Co sprawia, że oczy są narażone na ryzyko?

Promieniowanie UV jest znane z tego, że pochodzi ze słońca, jeśli jednak w grę wchodzi zdrowie naszych oczu powinniśmy pamiętać o tym, że ma ono także swoją złą stronę. Przynajmniej kilka problemów ze wzrokiem już dziś zostało wyraźnie powiązanych z promieniowaniem UV. Tak jest choćby w przypadku zaćmy oraz zwyrodnienia tkanki żółtej. Te ostatnie jest schorzeniem związanym przede wszystkim z wiekiem, szacuje się przy tym, że jest główną przyczyną ślepoty pojawiającej się u osób mających więcej niż sześćdziesiąt lat. Okazuje się, że większa ekspozycja na promieniowanie UV przyspiesza postęp tej choroby sprawiając jednocześnie, że muszą zmagać się z nią osoby znacznie młodsze niż zazwyczaj. Wiele problemów spowodowanych przez promieniowanie słoneczne wychodzi na jaw dopiero po latach, warto mieć więc świadomość tego, że pewnego rodzaju niefrasobliwość charakterystyczna dla młodości może mieć w przyszłości nieoczekiwanie wysoką cenę.

Jak zadbać o własne bezpieczeństwo

Jeśli zależy nam na tym, aby oczy służyły nam jak najdłużej, warto mieć świadomość tego, że okulary przeciwsłoneczne są dla nich tym, czy dla skóry może się okazać filtr przeciwsłoneczny. To najlepsza ochrona oczu przed niebezpiecznym dla nich promieniowaniem UV. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że okulary takie same z siebie zapewniają kompleksową ochronę. Przed zakupem dobrze jest więc zapoznać się z informacjami zawartymi na etykiecie, a nawet – zanieść okulary do okulisty, aby on sprawdził, na ile są korzystne. Co ciekawe, kolor soczewek tak naprawdę nie ma praktycznie żadnego wpływu na to, z jakim stopniem ochrony przed promieniowaniem UV możemy mieć do czynienia. Znacznie ważniejsza jest więc tak zwana ochrona wbudowana.