Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Poznaj możliwości soczewek fotochromowych

Soczewki fotochromowe są reklamowane jako te, które automatycznie dostosowują się do zmieniających się warunków związanych z oświetleniem. Wewnątrz pomieszczeń takie soczewki są przezroczyste, na zewnątrz jednak, pod wpływem światła słonecznego, dochodzi do ich automatycznego przyciemniania. Soczewki tego rodzaju znane są też jako soczewki adaptujące się do światła. Możemy też spotkać się z terminem soczewki inteligentne pod wpływem światła. Kiedy wystawia się je na działanie promieni UV, dochodzi do zmian w molekułach soczewek. To właśnie te zmiany sprawiają, że soczewki stają się przyciemnione. Dzięki temu zjawisku możemy liczyć nie tylko na optymalny komfort widzenia, ale również na ochronę, do której dochodzi właśnie wtedy, gdy jest nam ona najbardziej potrzebna. Może zdarzać się tak, że soczewki fotochromowe będą się przyciemniać nawet w pochmurne dni. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Warto mieć na uwadze to, że promieniowanie UV bez problemu przedostaje się również przez chmury.

Soczewki fotochromowe i ich działanie

Gdybyśmy przyjrzeli się temu rozwiązaniu pod mikroskopem, z pewnością zauważylibyśmy, że mamy do czynienia z miliardami cząsteczek znajdującymi się wewnątrz takiej soczewki. Kiedy soczewki nie są wystawione na wpływ promieniowania UV, wspomniane cząsteczki nie zmieniają swojej tradycyjnej struktury, a co za tym idzie, sama soczewka także pozostaje przejrzysta. Jeśli jednak mamy do czynienia z soczewkami wystawionymi na działanie promieni UV, sytuacja się zmienia. Struktura molekuł pod wpływem reakcji chemicznej zmienia kształt, a to sprawia, że pojawia się stan jednolitego zabarwienia. Gdy okulary ponownie znajdują się poza zasięgiem promieni słonecznych, wszystko wraca do normy, a tym samym soczewki ponownie stają się przejrzyste.

kobieta w okularach

Soczewki fotochromowe i ich zalety

Soczewki fotochromowe cieszą się uznaniem przede wszystkim dlatego, że są w stanie instynktownie i bezproblemowo dopasować się do zmieniającego się światła. Pozwala im to na osiągnięcie idealnego odcienia w zależności od stopnia jasności. Jest to wygodne rozwiązanie sprawiające, że można przemieszczać się bez konieczności zabierania ze sobą okularów odpowiednich do zmieniających się warunków. Noszenie tego rodzaju soczewek jest też gwarantem zapewnienia odpowiedniej ochrony przed słońcem, co jest warunkiem koniecznym, jeśli rzeczywiście zależy nam na tym, aby zachować zdrowy wzrok. Szybka i czuła technologia sprawia też, że oczy natychmiast dostają odpowiednią ochronę przed tym światłem, które może okazać się dla nich szczególnie dużym zagrożeniem.

Soczewki przejściowe a soczewki fotochromowe

Soczewki fotochromowe to termin wykorzystywany, gdy należy opisać ten rodzaj soczewek, który automatycznie zmienia odcień w zależności od tego, z jakimi warunkami świetlnymi mamy do czynienia. Tym, co je wyróżnia na tle innych rozwiązań jest możliwość dostosowania się do światła, które się zmienia w taki sposób, jaki jest charakterystyczny również dla naszych oczu. Jeśli zatem nosimy ten rodzaj soczewek, możemy pomóc naszym oczom w zapewnieniu jeszcze lepszego wypoczynku. Potwierdzono, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV oraz na promieniowanie niebiesko-fioletowe jest w stanie doprowadzić do powstawania wielu poważnych schorzeń na czele z zaćmą oraz ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Nosząc odpowiednie soczewki ochronne można zmniejszyć tego rodzaju ryzyko ciesząc się dobrym wzrokiem nawet mimo upływu lat. Soczewki fotochromowe to przy tym rozwiązanie, z którego można korzystać na co dzień, co również jest jego atutem.