Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Warstwy siatkówki w oku

Siatkówka znajdująca się w tylnej części oka jest niezbędna dla prawidłowego widzenia. Każda warstwa komórek w tej tkance służy określonemu celowi. Przygotowując się do lutowego Miesiąca Świadomości Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem, warto przyjrzeć się bliżej warstwom siatkówki i ich funkcjom.

Warstwy siatkówki

Naczyniówka- składa się z warstwy naczyń krwionośnych, które dostarczają tlen i substancje odżywcze do siatkówki. Defekt w genie CHM może powodować choroideremię, nieszczelne naczynia krwionośne mogą rozszerzać się w siatkówce powodując mokre zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) i retinopatię cukrzycową.

Nabłonek barwnikowy siatkówki - Jest to pojedyncza warstwa komórek, które zapewniają niezbędne odżywianie i usuwanie odpadów dla komórek fotoreceptorowych. Nagromadzenie odpadów może prowadzić do AMD i choroby Stargardta.

Fotoreceptory - W tym miejscu znajdują się pręciki i czopki , które przekształcają światło w sygnały elektryczne. Pręciki pomagają w widzeniu nocnym i peryferyjnym. Czopki są bardziej skoncentrowane w plamce (centralnej części siatkówki) i zapewniają widzenie centralne i barwne. Śmierć pręcików może spowodować utratę wzroku zwaną retinitis pigmentosa, natomiast AMD to utrata widzenia centralnego.

Komórkipoziome - Komórki te łączą się z fotoreceptorami, które otaczają dwubiegunowe połączone komórki fotoreceptorowe i pomagają integrować i regulować wejście z wielu komórek fotoreceptorowych, zwiększając ostrość widzenia.

Komórki dwubiegunowe - Zależność każdej warstwy siatkówki od siebie jest tutaj przykładem. Komórki te pobierają informacje elektryczne z komórek fotoreceptorowych i przekazują je do innych komórek siatkówki.

Komórkizwojowe - Komórki te rozciągają się tworząc nerw wzrokowy, który przekazuje informacje do mózgu. Pobierają one informacje elektryczne z komórek dwubiegunowych i przetwarzają je w celu określenia kształtów, kontrastu i koloru. Jaskra utrata wzroku wynika z wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego, które wpływa na nerw wzrokowy, przerywając sygnały do mózgu.

Więcej znajdziesz na: http://okulary-dla-dzieci.pl