Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Czy powinienem nosić szkła kontaktowe?

Czy nosić kontakty, czy nosić okulary - oto jest pytanie.

Każda z tych opcji może skorygować Twój wzrok. Odpowiedź w dużej mierze zależy od tego, czego szukasz i jaki styl życia prowadzisz. Oto, co mamy na myśli.

Noszenie kontaktów: Co z tego wynika dla Ciebie?

Przejście z okularów na soczewki kontaktowe może dać Ci więcej swobody. Na przykład, jeśli uprawiasz sport, nie musisz się już martwić, że okulary zsuną Ci się, gdy będziesz szarżować po boisku lub korcie. Soczewki kontaktowe mogą również zapewnić lepsze widzenie peryferyjne.

Jeśli nie jesteś osobą uprawiającą sport, istnieją inne zalety soczewek kontaktowych, które warto rozważyć. Po pierwsze, nie zaparowują tak jak okulary. (To duży plus, jeśli jesteś na zewnątrz w śniegu lub deszczu.) Nie będziesz również musiał zmagać się z odblaskami lub odbiciami od soczewek.

Kolejną zaletą soczewek kontaktowych jest to, że nie musisz się martwić o wymianę drogich oprawek lub dopasowywanie stroju do okularów. Soczewki kontaktowe pozwolą Ci być sobą.

Porównanie kontaktów z okularami

Kolejny aspekt do rozważenia, gdy zadajesz sobie pytanie "czy nosić kontakty czy okulary?": Nie musisz iść w 100% w jedną lub drugą stronę. Wiele osób decyduje się na noszenie soczewek kontaktowych jednego dnia, a następnie na noszenie okularów innego dnia.

soczewki

Dlaczego nie? Nie nosimy tych samych ubrań każdego dnia. A kupno nowego samochodu nie oznacza, że na zawsze odrzuciłeś jazdę na rowerze czy korzystanie z transportu publicznego.

Zmienianie rzeczy może sprawić, że życie stanie się przyjemniejsze (i pomoże utrzymać zainteresowanie znajomych tym, co zrobisz w następnej kolejności).

Jakie są zalety noszenia okularów?

Wiele osób decyduje się na noszenie okularów po prostu dlatego, że im się podobają. I to jest w porządku.

Wybór między kontaktami a okularami często sprowadza się do subiektywnego wyboru osoby noszącej. Niektórzy ludzie lubią koty jako zwierzęta domowe, inni wolą psy. Jak już mówiliśmy, różnorodność to dobra rzecz.

Jednak niektórzy niepotrzebnie trzymają się okularów z powodu pewnych mitów na temat soczewek kontaktowych lub pozostałości z lat 70-tych czy 80-tych. Od tamtego czasu wiele się zmieniło.

Technologia produkcji soczewek kontaktowych uległa znacznej poprawie w ciągu ostatnich kilku dekad. Ogólnie rzecz biorąc, kontakty są teraz znacznie bardziej komfortowe, a wiele z nich może być noszonych dłużej, w zależności od harmonogramu wymiany. (Zapytaj swojego okulistę.) Wiele osób zastanawia się również nad czyszczeniem soczewek kontaktowych. Możesz jednak łatwo tego uniknąć, kupując jednodniowe soczewki kontaktowe. Dodatkowo, to nie jest tak, że i tak nie musiałbyś czyścić soczewek okularowych.

Oczy każdego człowieka są w jakiś sposób inne. Twoje potrzeby i życzenia będą się różnić od tych wokół Ciebie. Następnym razem, gdy odwiedzisz swojego okulistę - co powinieneś robić przynajmniej raz w roku - zapytaj o plusy i minusy kontaktów i okularów dla Twojego wzroku.

W końcu, dlaczego nie upewnić się, że nie tracisz korzyści, z których mógłbyś korzystać w przeciwnym razie?