Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Dlaczego wzrok jest zamazany po zbyt długim patrzeniu na ekran?

Jeśli pracujesz przed komputerem przez cały dzień lub spędzasz dużo czasu oglądając telewizję i grając w gry wideo, mogłeś zauważyć, że twój wzrok staje się nieco zamazany. Jest to spowodowane stanem znanym jako Syndrom Widzenia Komputerowego (CVS), grupą problemów związanych z oczami i widzeniem, które są wynikiem zbyt dużej ilości czasu spędzanego przed ekranem. Dobra wiadomość jest taka, że CVS nie jest stanem trwałym i możesz zrobić wiele rzeczy, aby mu zapobiec.

Co powoduje zamazanie obrazu?

Nie trzeba być bardzo starym, aby pamiętać czasy, zanim komputery zdominowały nasze życie. W 2011 roku 75,6 procent gospodarstw domowych zgłosiło posiadanie komputera w porównaniu do zaledwie 8,2 procent w 1984 roku (US Census Bureau). Człowiek nie został zaprojektowany do siedzenia w jednym miejscu i wpatrywania się w ekran. Komputery nadmiernie obciążają układ wzrokowy. Brak wyrazistości liter na ekranie, obniżony poziom kontrastu i odbicia na szkle utrudniają oglądanie. Zła postawa, złe oświetlenie, odległość patrzenia i rozdzielczość ekranu również pogarszają objawy.

Skąd mam wiedzieć, że mam CVS?

Istnieje wiele powiązanych objawów, na które należy zwrócić uwagę, jeśli podejrzewasz u siebie Syndrom Widzenia Komputerowego:

    Przemęczenie oczu Zmęczenie Ból głowy Niewyraźne widzenie z bliska i z daleka Suchość lub podrażnienie oczu Bóle szyi i/lub pleców Diplopia (podwójne widzenie)

Lekarz okulista może ustalić diagnozę za pomocą serii testów, z naciskiem na wymagania dotyczące odległości widzenia komputerowego. On lub ona będzie również w stanie określić, czy masz niewielki nieskorygowany problem z widzeniem, który może stać się bardziej wyraźny podczas patrzenia na ekran komputera i może narazić Cię na jeszcze większe ryzyko wystąpienia Syndromu Widzenia Komputerowego.

Co mogę zrobić w przypadku CVS?

Zawsze pozostaje całkowite unikanie komputera i ekranu telewizora, ale w dzisiejszym świecie jest to raczej nierealne. Oto więc kilka nawyków korzystania z komputera, które naprawdę mogą pomóc w złagodzeniu objawów:

    Umieść ekran w odległości 20-28 cm, 4-5 cm poniżej poziomu oczu. siedź prosto, stopy dotykają podłogi Odpoczywaj od oczu przez 15 minut co 2 godziny. Zasada 20-20-20: patrz na obiekt znajdujący się w odległości 20 stóp przez 20 sekund co 20 minut.

Oczywiście, jeśli spróbujesz tych wskazówek i nadal masz problemy, umów się na wizytę u okulisty, aby upewnić się, że nic poważniejszego się nie dzieje. Możesz znaleźć lekarza okulistę tutaj z naszym narzędziem Znajdź lekarza okulistę.

Nic w tym wpisie na blogu nie może być interpretowane jako porada medyczna, ani nie ma na celu zastąpienia zaleceń lekarza specjalisty. W przypadku konkretnych pytań należy skontaktować się z lekarzem okulistą.