Najnowsze artykuły

Zdrowie oczu kobiet

Ponieważ jest to Miesiąc Historii Kobiet, uznaliśmy za stosowne omówić zdrowie oczu kobiet. Wzrok jest jedną z najważniejszych rzeczy w życiu. Utrata...

Czytaj Więcej

Dlaczego wzrok jest zamazany po zbyt długim patrzeniu na ekran?

Jeśli pracujesz przed komputerem przez cały dzień lub spędzasz dużo czasu oglądając telewizję i grając w gry wideo, mogłeś zauważyć, że twój wzrok staje się nieco zamazany. Jest to spowodowane stanem znanym jako Syndrom Widzenia Komputerowego (CVS), grupą problemów związanych z oczami i widzeniem, które są wynikiem zbyt dużej ilości czasu spędzanego przed ekranem. Dobra wiadomość jest taka, że CVS nie jest stanem trwałym i możesz zrobić wiele rzeczy, aby mu zapobiec.

Co powoduje zamazanie obrazu?

Nie trzeba być bardzo starym, aby pamiętać czasy, zanim komputery zdominowały nasze życie. W 2011 roku 75,6 procent gospodarstw domowych zgłosiło posiadanie komputera w porównaniu do zaledwie 8,2 procent w 1984 roku (US Census Bureau). Człowiek nie został zaprojektowany do siedzenia w jednym miejscu i wpatrywania się w ekran. Komputery nadmiernie obciążają układ wzrokowy. Brak wyrazistości liter na ekranie, obniżony poziom kontrastu i odbicia na szkle utrudniają oglądanie. Zła postawa, złe oświetlenie, odległość patrzenia i rozdzielczość ekranu również pogarszają objawy.

Skąd mam wiedzieć, że mam CVS?

Istnieje wiele powiązanych objawów, na które należy zwrócić uwagę, jeśli podejrzewasz u siebie Syndrom Widzenia Komputerowego:

    Przemęczenie oczu Zmęczenie Ból głowy Niewyraźne widzenie z bliska i z daleka Suchość lub podrażnienie oczu Bóle szyi i/lub pleców Diplopia (podwójne widzenie)

Lekarz okulista może ustalić diagnozę za pomocą serii testów, z naciskiem na wymagania dotyczące odległości widzenia komputerowego. On lub ona będzie również w stanie określić, czy masz niewielki nieskorygowany problem z widzeniem, który może stać się bardziej wyraźny podczas patrzenia na ekran komputera i może narazić Cię na jeszcze większe ryzyko wystąpienia Syndromu Widzenia Komputerowego.

Co mogę zrobić w przypadku CVS?

Zawsze pozostaje całkowite unikanie komputera i ekranu telewizora, ale w dzisiejszym świecie jest to raczej nierealne. Oto więc kilka nawyków korzystania z komputera, które naprawdę mogą pomóc w złagodzeniu objawów:

    Umieść ekran w odległości 20-28 cm, 4-5 cm poniżej poziomu oczu. siedź prosto, stopy dotykają podłogi Odpoczywaj od oczu przez 15 minut co 2 godziny. Zasada 20-20-20: patrz na obiekt znajdujący się w odległości 20 stóp przez 20 sekund co 20 minut.

Oczywiście, jeśli spróbujesz tych wskazówek i nadal masz problemy, umów się na wizytę u okulisty, aby upewnić się, że nic poważniejszego się nie dzieje. Możesz znaleźć lekarza okulistę tutaj z naszym narzędziem Znajdź lekarza okulistę.

Nic w tym wpisie na blogu nie może być interpretowane jako porada medyczna, ani nie ma na celu zastąpienia zaleceń lekarza specjalisty. W przypadku konkretnych pytań należy skontaktować się z lekarzem okulistą.