Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Zadbaj o swoje oczy w pracy

Nasze oczy w pracy zawsze są narażone na znaczny wysiłek i wiele czynników zewnętrznych, które mogą być dla nich szkodliwe. Nie ma przy tym znaczenia to, w jakich dokładnie warunkach ktoś pracuje. Zarówno praca przy komputerze jak i wszystkie inne zajęcia mogą być wymagające dla ludzkiego wzroku. Dlatego też tak istotne jest prawidłowe dbanie o swoje oczy, aby móc uniknąć w przyszłości poważnych problemów zdrowotnych. Istnieje wiele sposobów na to, aby dbać o swój wzrok w pracy i chronić je przed problemami zdrowotnymi. Warto o nich pamiętać, tym bardziej, że zawsze jest kwestia indywidualna, uzależniona od cech danej osoby. W wielu przypadkach potrzebne może być dobranie odpowiednich soczewek.

Jakie soczewki do pracy wybrać?

Soczewki dostępne na receptę mogą w ogromnym stopniu ułatwiać nam codzienną pracę. Istnieje wiele różnych dolegliwości i wad wzroku, przy których noszenie soczewek jest wskazane. Czasami soczewki mogą być lepszą alternatywą dla osób, które noszą już okulary. Często są one bowiem specjalnie dopasowane do warunków panujących w danym miejscu pracy.

Varilux Digitime to przykład soczewek, które są przystosowane specjalnie do potrzeb osób codziennie korzystających z urządzeń elektronicznych, takich jak komputer czy smartfon. Zapewniają idealne widzenie wszystkich rzeczy wyświetlanych na ekranie. Dzięki nim niepotrzebne jest nadmierne pochylanie się i przyglądanie ekranowi.

Inną propozycją są soczewki Eyezen. Jest to model przeznaczony do codziennego użytku. Soczewki są bardzo uniwersalne i mogą z nich korzystać zarówno osoby z poważniejszymi wadami wzroku które potrzebują soczewek na receptę, jak i te które szukają czegoś prostego do poprawy codziennego komfortu widzenia. Soczewki te redukują zmęczenie oczu nawet przy wielogodzinnej pracy z komputerem.

Crizal Sapphire UV to z kolei model pozwalający na zredukowanie problemu nadmiernego światła emitowanego przez ekrany urządzeń elektronicznych. Soczewki są ponadto zaprojektowane w taki sposób, aby redukowały światło padające na oczy pod dowolnym kątem. Dzięki temu sprawdzają się przy pracy z różnymi urządzeniami.

okulary, szkła progresywne

Zadbaj o prawidłowe nawyki w pracy

Wybór odpowiednich soczewek to jedna z podstawowych kwestii dla każdego, kto chce dbać o swoje oczy. Nawet jeśli ktoś nie cierpi na żadną poważną wadę wzroku, może w ten sposób zapewnić sobie dodatkowy komfort i uchronić swój wzrok przed szkodliwymi czynnikami. Równie istotne jest jednak samodzielne dbanie o oczy poprzez odpowiednie nawyki w pracy.

Niezwykle istotne jest zachowanie odpowiedniej postawy ciała w czasie pracy z komputerem. Jeśli ekran będzie znajdował się za daleko, nasze oczy będą nadmiernie obciążone próbą przeczytania zbyt małego dla nich tekstu. Ekran ustawiony za blisko sprawia z kolei, że nasz wzrok z czasem może zostać uszkodzony przez promieniowanie. Nawet przy odpowiedniej postawie i optymalnej odległości od monitora z czasem nasze oczy będą się męczyły. W czasie pracy z komputerem trzeba zatem regularnie robić sobie przerwy. Aby dać oczom chwilę odpoczynku, nie musimy nawet wstawać od biurka. Wystarczy mniej więcej raz na godzinę odwrócić nieco wzrok od ekranu. Można skupić go na odległym punkcie - na przykład na ścianie. Wbrew pozorom, kilka minut takiej przerwy to coś niezwykle pozytywnego dla zdrowia naszych oczu.

Warto pamiętać o tego typu nawykach i stosowaniu odpowiednich środków do ochrony oczu. Długotrwała praca przed komputerem lub w innych, trudnych dla wzroku warunkach z czasem może doprowadzić nawet do poważnych dolegliwości.