Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Najważniejsze pytania do okulisty

Wśród wszystkich naszych zmysłów wzrok bez wątpienia zajmuje szczególne miejsce. Z tego powodu odpowiednie dbanie o jego zdrowie jest niezwykle istotne dla każdego z nas. Regularne odwiedziny u okulisty - nawet wtedy, kiedy nie odczuwamy żadnych problemów związanych ze wzrokiem - powinny być dla nas czymś oczywistym. Jedynie kontrole u lekarza dadzą nam całkowitą pewność, że z naszymi oczami rzeczywiście wszystko jest w porządku i nie zagrażają nam w danym momencie żadne choroby.

Z pewnością każdy z nas ma w głowie kilka pytań, które chciałby zadać swojemu okuliście. Bardzo często zwyczajnie zapominamy o poruszeniu pewnych tematów w czasie wizyt. Z tego powodu warto przejrzeć krótką listę najważniejszych tematów i wątpliwości, które zazwyczaj pojawiają się u pacjentów okulistów.

Zdrowe oczy - jak o nie dbać?

Na pewno każdy z nas w miarę możliwości chciałby dbać w życiu codziennym o swoje oczy. Równocześnie często nie wiemy nawet dokładnie, od czego zależy ich zdrowie i jak powinniśmy się nim zajmować. Oczywiście, w przypadku problemów ze wzrokiem wynikających z poważnych chorób pacjent zazwyczaj wie, od czego zależy jego zdrowie. Oczy cierpią nie tylko na choroby wzroku, ale również na dolegliwości takie jak cukrzyca. W takim przypadku prawidłowe ich leczenie jest również istotne dla samego wzroku. Jeśli ktoś jednak nie cierpi na żadne choroby, to wciąż może na co dzień robić bardzo wiele, aby zadbać o zdrowie oczu. Regularne wykonywanie podstawowych badań czy wybór odpowiednich soczewek i okularów to bardzo cenne działania.

Najlepsze sposoby na korektę wzroku

Często pacjent nie jest informowany o najlepszych dla siebie rozwiązaniach pozwalających na poprawę zdrowia swojego wzroku, wyłącznie dlaczego, że zwyczajnie o nie nie pyta. Lekarz może z góry założyć, że stan obecny w pełni nam odpowiada, a przedstawianie propozycji kosztownych zabiegów nie interesuje nas. Warto mimo wszystko pytań o takie rzeczy. Oczywiście trzeba poinformować lekarza, że nie zależy nam jedynie na tych oszczędnych, ale po prostu skutecznych rozwiązaniach.

okulistka wykonująca badania wzroku

Jak na co dzień chronić oczy?

W życiu codziennym nasze oczy są wystawione na działanie wielu szkodliwych dla nich czynników. Nieustanne korzystanie z urządzeń elektronicznych czy wszechobecne promieniowanie UV mogą w dłuższej perspektywie powodować szereg dolegliwości.

Warto zapytać okulistę o to, w jaki sposób można na co dzień chronić oczy. Szczególnie istotna jest ich ochrona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Można to zrobić zarówno nosząc w słoneczne dni odpowiednie, przyciemniane okulary, jak i dobierając właściwe soczewki. Osoby spędzające wiele czasu przed komputerem mogą też pomyśleć o dodatkowych preparatach, takich jak krople do oczu.

Ciągła praca przed komputerem również jest tematem, który warto poruszyć ze swoim okulistą. Praca w takich warunkach na dłuższą metę może być bardzo szkodliwa dla naszych oczu, trzeba zatem wiedzieć, jak się chronić. Lekarz może na przykład zalecić zmianę okularów na specjalne, przeznaczone do takich warunków modele.

Regularność wizyt

Warto konsultować z okulistą to, kiedy należy umówić się na kolejną wizytę. Lekarz będzie mógł wskazać wszystkie, nawet najdrobniejsze problemy jakie pojawiają się w naszych oczach. W takim wypadku wizyta w szybszym terminie będzie jak najbardziej wskazana. Jeśli jednak wszystko będzie w porządku, zwykła wizyta kontrolna dopiero po jakimś czasie będzie wystarczająca.Nigdy nie należy obawiać się zadawania pytań lekarzowi. Rozwiązanie pewnych wątpliwości może znacznie pomóc w prawidłowym dbaniu o swój wzrok. Ponadto każdy okulista jest zwykle bardzo zadowolony z tego, że pacjent sam interesuje się istotnymi dla swojego zdrowia kwestiami.