Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Proste sposoby na uniknięcie problemów ze wzrokiem

Szacuje się, że nawet jedna szósta dorosłych mieszkańców naszej planety zmaga się z chorobą oczu, która może, przynajmniej w perspektywie, poważnie zagrażać ich wzrokowi. Często podkreśla się przy tym, że jeszcze więcej osób, dziś cieszących się dobrym wzrokiem, doświadczy trudności związanych z jego pogorszeniem się wraz z wiekiem. Oczywiście, niektóre przyczyny słabego widzenia wynikają ze starzenia się organizmu i jako takie są trudne do zahamowania. Warto jednak pamiętać o tym, że, przynajmniej częściowo, jesteśmy w stanie ograniczyć tempo ich rozwoju. Aby było to możliwe, warto przestrzegać kilku wskazówek.

Zdrowy styl życia dla zdrowych oczu

Aktywności fizycznej i zdrowemu odżywianiu poświęca się coraz więcej uwagi. Podkreśla się, że pomaga to w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej. Warto jednak pamiętać, że takie podejście wpływa korzystnie również na utrzymanie zdrowych oczu. Jak dbać o swój wzrok odpowiednio dobierając produkty spożywcze? Porad, które warto wziąć sobie do serca jest co najmniej kilka, w pierwszej kolejności warto przy tym dbać o stały dostęp do owoców oraz ciemnej zieleniny. Dobrym pomysłem jest przynajmniej umiarkowana aktywność fizyczna, a także unikanie nawyków powszechnie uważanych za niezdrowe takich, jak choćby palenie papierosów.

Regularne badania lekarskie

Choroby oczu nigdy nie są dziełem przypadku. Co więcej, niejednokrotnie są konsekwencją innych przewlekłych chorób takich, jak cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi zwłaszcza, jeśli choroby te nie są leczone w należyty sposób. Cukrzyca posiada silne powiązania z tak zwaną retinopatią cukrzycową oraz ze zwyrodnieniem plamki żółtek. Osoby, które nie leczą nadciśnienia muszą liczyć się natomiast z większym ryzykiem wystąpienia udarów oczu. Bez względu na to, z jakim przypadkiem mamy do czynienia, powinniśmy mieć świadomość tego, że może on doprowadzić do trwałej utraty wzroku. Nic więc dziwnego, że coraz większy nacisk kładzie się na konieczność poddawania się regularnym badaniom lekarskim. Im wcześniej wykryta zostanie choroba przewlekła, tym wcześniej można będzie podjąć walkę z nią, a walka ta okaże się skuteczniejsza.

okulistka badająca wzrok pacjentki

Analiza stanu wzroku

Zmiany w sposobie widzenia przeważnie nie mają gwałtownego charakteru, a to sprawia, że ich zauważenie nie jest trudnym zadaniem. Jeśli jednak coś budzi nasz niepokój, nie powinniśmy zwlekać z umówieniem się do okulisty, który wykona badania kontrolne. Nie ma tu znaczenia, czy mamy do czynienia ze wczesnym stadium przewlekłej choroby, czy też z potrzebą zaktualizowania recepty. Porada specjalisty jest zawsze cenniejsza niż nasze domyślanie się. Pewne objawy warto jednak uznać za poważniejsze niż inne. Tak należy myśleć między innymi o błyskach światła, bólu lub obrzęku oczu, zaczerwienieniu oczu oraz o nagłym wzroście liczby widzianych przez nas kulek.

Poznanie czynników ryzyka chorób oczu

Jeśli mamy świadomość tego, że w naszej rodzinie pojawiały się już choroby oczu, cukrzyca albo problemy z nadciśnieniem, musimy liczyć się z tym, że także my sami znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka. Jeśli doda się do tego wiek także będący czynnikiem ryzyka, łatwo będzie zrozumieć, dlaczego pewne osoby powinny być bardziej wyczulone niż inne na pewne objawy. Oczywiście na to, że należymy do grupy ryzyka, przeważnie nie mamy wpływu, powinniśmy jednak z odpowiednim wyprzedzeniem podejmować pewne środki ostrożności, aby nie zwiększać zagrożenia. Tu w szczególny sposób ważne okazują się regularne badania okulistyczne.