Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Zwiększona świadomość na temat oszczędzania wzroku

Poniżej znajduje się ankieta przeprowadzona przez Essilor (francuską firmę produkującą soczewki okularowe wraz z optycznym sprzętem okulistycznym) i dużą firmę zajmującą się badaniami marketingowymi w Wielkiej Brytanii, YouGov. Skupiono się na osobach mieszkających w Wielkiej Brytanii, ale wyniki byłyby prawdopodobnie podobne do populacji USA. Nawet przy zwiększonym dostępie do Internetu, wiele osób nadal nie jest świadomych ryzyka związanego z chorobami oczu i tego, co mogą zrobić, aby zachować wzrok. Zwiększona świadomość zasobów informacyjnych jest ważna dla ratowania wzroku.

Istnieje wiele stron internetowych z łatwymi do zrozumienia informacjami na temat dbania o swój wzrok, które wymieniłem w sekcji Zasoby pomagające zachować wzrok na dole tego artykułu. Chociaż istnieją choroby oczu, które są dziedziczne, można spowolnić ich początek i progresję, dokonując właściwych wyborów dotyczących stylu życia, takich jak palenie tytoniu, dieta i ćwiczenia fizyczne. Twój okulista jest również doskonałym źródłem informacji na temat tego, co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko utraty wzroku w każdym wieku.

Zwiększona świadomość w zakresie ochrony wzroku

Ankieta YouGov przeprowadzona we współpracy z firmą Essilor wykazała, że większość Brytyjczyków nie zdaje sobie sprawy z uszkodzenia wzroku przez otaczające przedmioty, czynności i urządzenia. Ten powszechny brak świadomości oznacza, że mniej osób szuka metod zapobiegania i unikania, a dla tych, którzy są świadomi ryzyka, większość nie jest poinformowana o istniejących środkach zapobiegawczych.

Badanie wykazało*, że wielu Brytyjczyków pozostaje niedoinformowanych na temat różnych sposobów, w jakie oczy są uszkadzane przez codzienne czynniki, pomimo dowodów na to, że na zdrowie oczu wpływa niebieskie światło, promienie UV (odbijane od zwykłych powierzchni), dieta, otyłość i palenie.
Spośród 2 096 ankietowanych, odsetek respondentów świadomych związku między znanymi czynnikami wpływającymi na zdrowie oczu wynosił:

  • Zła dieta - 59%
  • Otyłość - 35%
  • Palenie tytoniu - 36%
  • Światło UV, nie tylko bezpośrednie od słońca, ale także odbite od błyszczących powierzchni - 54%
  • Niebieskie światło z niskoenergetycznych żarówek i ekranów elektronicznych - 29%

Ponad jedna na dziesięć osób była całkowicie nieświadoma, że którykolwiek z tych czynników może w ogóle wpływać na wzrok.

72% respondentów posiada lub nosi okulary na receptę, ale tylko 28% wiedziało, że dostępne są soczewki (zarówno na receptę, jak i bez recepty) chroniące przed niektórymi z tych czynników, w szczególności niebieskim światłem z urządzeń elektronicznych i żarówek o niskim zużyciu energii oraz światłem UV z bezpośredniego światła słonecznego i powierzchni odbijających światło.

76% respondentów przyznało, że nie słyszało o klasyfikacji E-SPF - klasie nadawanej soczewkom w celu określenia poziomu ochrony przed promieniowaniem UV.

Zaledwie 13% posiada soczewki z ochroną przed bezpośrednim i odbitym światłem UV, a tylko 2% z ochroną przed światłem niebieskim (pochodzącym z ekranów, urządzeń i żarówek o niskim zużyciu energii).

Wyniki ankiety wykazały, że młodsi ludzie byli najbardziej świadomi zagrożeń związanych z promieniowaniem UV i niebieskim światłem, ale najmniej świadomi tego, jak palenie tytoniu i otyłość mogą wpływać na zdrowie oczu. W ramach sektorów ekonomicznych osoby o średnich i wysokich dochodach są bardziej świadome wpływu palenia tytoniu i otyłości na wzrok niż osoby o niskich dochodach.

  • 39% osób o średnich i wysokich dochodach w porównaniu do 33% osób o niskich dochodach jest świadomych wpływu palenia tytoniu.
  • 38% osób o średnich lub wysokich dochodach w porównaniu do 31% osób o niskich dochodach jest świadomych wpływu otyłości.

Świadomość wpływu palenia tytoniu i otyłości na zdrowie oczu jest znacznie wyższa w Szkocji (odpowiednio 47% i 49%) niż gdziekolwiek indziej w Wielkiej Brytanii (35% i 33% w Anglii oraz 40% i 38% w Walii).
Menedżer ds. relacji z profesjonalistami w Essilor, Andy Hepworth, skomentował: "Brak świadomości na temat tych powszechnych zagrożeń dla oczu ludzi jest niepokojący. Nie tylko znacznie więcej osób noszących okulary byłoby lepiej chronionych, ale także wiele osób, które nie noszą okularów, prawdopodobnie również podjęłoby środki ostrożności, gdyby były świadome zagrożeń i istnienia soczewek ochronnych bez recepty".

Aby zobaczyć pełne wyniki ankiety, odwiedź stronę internetową Essilor.

Więcej informacji na temat ochrony przed światłem niebieskim i promieniowaniem UV oferowanej przez specjalistyczne powłoki soczewek, zarówno w przypadku okularów korekcyjnych, jak i bez recepty, można znaleźć tutaj.

*Wszystkie dane, o ile nie zaznaczono inaczej, pochodzą od YouGov Plc. Całkowita wielkość próby wyniosła 2 096 osób dorosłych. Badania terenowe przeprowadzono między 21 a 24 sierpnia 2015 roku. Ankieta została przeprowadzona online. Dane zostały zważone i są reprezentatywne dla wszystkich dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii (w wieku 18+).

Zasoby pomagające chronić wzrok
Wszystko o wzroku
Partnerstwo na rzecz zwyrodnienia plamki żółtej
Narodowy Instytut Oka (NEI)
Zapobieganie ślepocie

10/16/15


Susan DeRemer, CFRE
Wiceprezes ds. rozwoju
Discovery Eye Foundation

Zwiększona świadomość dla ratowania wzroku Tagged on: niebieskie światło odżywianie otyłość palenie papierosów promieniowanie UV