Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Wyjaśnienie zapalenia błony naczyniowej oka

12/18/14

Zapalenie błony naczyniowej oka definiuje się jako stan zapalny tkanki błony naczyniowej. Naczyniówka obejmuje tęczówkę, ciało rzęskowe i naczyniówkę oka. Tęczówka znajduje się w przednim przedziale oka i działa jak przysłona aparatu fotograficznego, precyzyjnie filtrując ilość światła wpadającego do oka. Ciało rzęskowe, które jest przymocowane z tyłu do tęczówki, bierze udział zarówno w produkcji cieczy wodnistej w oku, jak i w akomodacji aparatu soczewki. Naczyniówka to gęsta warstwa naczyń krwionośnych, która znajduje się pod siatkówką na tylnej ścianie oka, pomagając w odżywianiu i usuwaniu produktów przemiany materii z siatkówki. Zapalenie którejkolwiek z tych struktur spowoduje w konsekwencji zakłócenie ścieżki wzrokowej, a w dłuższej perspektywie może spowodować trwałą utratę wzroku. W rzeczywistości zapalenie błony naczyniowej oka jest trzecią najczęstszą przyczyną możliwej do uniknięcia ślepoty w krajach rozwiniętych.

Objawy zapalenia błony naczyniowej obejmują niewyraźne widzenie, ból oka, światłowstręt, zaczerwienienie i pływaki. Mogą one mieć charakter ostry, trwający od kilku dni do tygodni, a w niektórych przypadkach mogą być przewlekłe, trwające tygodnie lub miesiące. Każdy, u kogo wystąpi którykolwiek z tych objawów, powinien jak najszybciej udać się do okulisty, ponieważ szybsze leczenie zapalenia błony naczyniowej oka skutkuje lepszymi długoterminowymi wynikami wzrokowymi.

Zapalenie błony naczyniowej może dotyczyć praktycznie każdej części oka, od przodu do tyłu. Przednie zapalenie błony naczyniowej oka lub zapalenie tęczówki ogranicza się do tęczówki, ciała rzęskowego, komory przedniej i rogówki. Zapalenie dotykające ciała szklistego określane jest mianem pośredniego zapalenia błony naczyniowej lub pars plana, a wszelkie stany zapalne dotykające wyłącznie siatkówki lub naczyniówki określane są mianem tylnego zapalenia błony naczyniowej. Termin panewkowe zapalenie błony naczyniowej może być używany, gdy dotkniętych jest wiele warstw oka.

Istnieje wiele możliwych przyczyn zapalenia błony naczyniowej oka, w tym infekcje, choroby zapalne, choroby autoimmunologiczne i urazy. Jednak większość przypadków zapalenia błony naczyniowej oka, około połowa, jest uważana za idiopatyczne, w których nigdy nie znaleziono etiologii. Uraz jest kolejną najczęstszą przyczyną zapalenia wewnątrzgałkowego, stanowiąc około 20% wszystkich przypadków. Pozostałe przypadki są wtórne do zaburzeń ogólnoustrojowych lub miejscowych schorzeń oczu. Etiologia ogólnoustrojowa może obejmować zaburzenia zapalne, takie jak sarkoidoza, infekcje, takie jak gruźlica i kiła, a także choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń.

Leczenie zapalenia błony naczyniowej oka ma na celu zarówno złagodzenie stanu zapalnego wewnątrz gałki ocznej, jak i zajęcie się leżącą u jego podstaw etiologią ogólnoustrojową. Najczęstszym sposobem leczenia jest stosowanie kortykosteroidów. Można je przyjmować doustnie lub stosować miejscowo w postaci kropli do oczu. W niektórych przypadkach kortykosteroidy mogą być również wstrzykiwane do oka lub w jego okolice. Jeśli zapalenie błony naczyniowej oka jest spowodowane infekcją, taką jak gruźlica lub kiła, pacjentowi podaje się również antybiotyki. Przewlekłe stosowanie kortykosteroidów ogólnoustrojowych może mieć poważne skutki uboczne, takie jak przyrost masy ciała, utrata włosów, osteoporoza, nadciśnienie, cukrzyca wtórna, psychoza i zmniejszony wzrost u dzieci. Ze względu na te potencjalne problemy nie zaleca się przewlekłego stosowania ogólnoustrojowych kortykosteroidów. W przypadkach przewlekłego zapalenia błony naczyniowej oka, które wymagają długotrwałego leczenia, częściej stosuje się leki immunosupresyjne o mniej znanych skutkach ubocznych, takie jak metotreksat, cyklosporyna i mykofenolan mofetylu (Cellcept). Jednak te leki biologiczne mają swój własny zestaw potencjalnych skutków ubocznych, dlatego zaleca się, aby reumatolog był również zaangażowany w opiekę nad pacjentem podczas stosowania tych leków. Miejscowe i wewnątrzgałkowe steroidy zlokalizowane w oku mogą powodować podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, a także zaćmę. W większości przypadków podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe można kontrolować za pomocą miejscowych kropli na jaskrę, ale w niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna, aby zapobiec poważnym uszkodzeniom jaskrowym.

Najczęstszym rodzajem zapalenia błony naczyniowej jest ostre zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej lub zapalenie tęczówki. Wiele przypadków zapalenia błony naczyniowej przedniego odcinka oka ma charakter idiopatyczny, chociaż prawie połowa wszystkich przypadków jest związana z haplotypem HLA-B27. Choroby ogólnoustrojowe związane z HLA-B27 obejmują łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reaktywne zapalenie stawów i zespół nieswoistego zapalenia jelit. Objawy zapalenia przedniego odcinka błony naczyniowej obejmują zaczerwienienie oka, czasami określane jako zaczerwienienie rzęskowe. Spojówka może stać się bardzo czerwona, a jeśli towarzyszy temu ból oka i światłowstręt, jest to silny wskaźnik zapalenia przedniego odcinka błony naczyniowej oka. Komórki zapalne znajdujące się w komorze przedniej są cechą charakterystyczną zapalenia błony naczyniowej przedniego odcinka oka, czasami osadzają się na śródbłonku rogówki (osady rogówki) lub tęczówce (guzki Bussaca). Pacjenci z zapaleniem błony naczyniowej przedniego odcinka oka są zazwyczaj leczeni miejscowo kortykosteroidami i cykloplegicznymi kroplami do oczu. Badania laboratoryjne w kierunku etiologii ogólnoustrojowej zwykle nie są konieczne, chyba że pacjent doświadcza nawracających epizodów.

Zapalenie dotyczące głównie jamy ciała szklistego znane jest jako pośrednie zapalenie błony naczyniowej oka lub zapalenie pars plana. Komórki zapalne w ciele szklistym, znane jako zapalenie ciała szklistego, są zwykle obustronne, a gdy są ciężkie, można je znaleźć zbite w jamie ciała szklistego (śnieżne kule) lub osadzone na dolnej części pars plana (śnieżne wały). Pośrednie zapalenie błony naczyniowej oka jest zwykle idiopatyczne, chociaż sarkoidoza, stwardnienie rozsiane i borelioza są również możliwymi przyczynami. Niektóre nowotwory złośliwe, takie jak chłoniak, mogą również "maskować" pośrednie zapalenie błony naczyniowej oka, a gdy występują u starszych pacjentów, należy je podejrzewać i wykluczyć.

Zapalenie błony naczyniowej tylnej obejmuje siatkówkę, naczyniówkę i/lub naczynia siatkówki i zwykle jest trudniejsze do leczenia niż zapalenie błony naczyniowej przedniej.

Ten pacjent z chorobą kociego pazura, spowodowaną zakażeniem Bartonella henselae, jest przykładem tylnego zapalenia błony naczyniowej. W

wielu przypadkach pacjenci z tylnym zapaleniem błony naczyniowej wykazują charakterystyczne wyniki badań, które pomagają zawęzić diagnostykę różnicową. Na przykład obszar aktywnego zapalenia siatkówki obok starej pigmentowanej blizny naczyniówkowo-siatkówkowej jest wysoce sugestywny dla toksoplazmozy. Najczęstszym objawem u pacjentów z tylnym zapaleniem błony naczyniowej oka jest niewyraźne widzenie. Jednym z bardziej typowych objawów zapalenia błony naczyniowej tylnej jest obrzęk plamki, który jest zwykle leczony kortykosteroidami okołoocznymi lub wewnątrzgałkowymi.

Podsumowując, zapalenie błony naczyniowej oka jest zagrażającym widzeniu stanem zapalnym, który należy natychmiast zdiagnozować i leczyć. Ważne jest, aby jak najlepiej określić etiologię zapalenia błony naczyniowej oka i zastosować odpowiednie leczenie. Ogólnie rzecz biorąc, większość pacjentów z zapaleniem błony naczyniowej oka odzyskuje dobry wzrok przy odpowiednim leczeniu. Jednak w niektórych przypadkach może dojść do poważnych uszkodzeń, spowodowanych samym stanem zapalnym (zwykle przewlekłym) lub efektem ubocznym terapii (kortykosteroidy).

Richard H. Roe, MD, MHS
Retina-Vitreous Associates Medical Group

Wyjaśnienie zapalenia błony naczyniowej oka Tagged on: naczyniówka ciało rzęskowe stan zapalny tęczówka tkanka błony naczyniowej zapalenie błony naczyniowej oka