Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Zdrowie oczu kobiet

Ponieważ jest to Miesiąc Historii Kobiet, uznaliśmy za stosowne omówić zdrowie oczu kobiet. Wzrok jest jedną z najważniejszych rzeczy w życiu. Utrata wzroku może utrudniać wykonywanie codziennych zadań, utrudniać pracę i prowadzić do depresji.

Według Prevent Blindness America (PBA), 66% osób niewidomych lub niedowidzących to kobiety. Wynika to przede wszystkim z faktu, że kobiety mają więcej czynników ryzyka utraty wzroku niż mężczyźni. Niestety to samo badanie ujawniło również, że tylko 9% kobiet zdaje sobie z tego sprawę. Wczesna interwencja może w wielu przypadkach zapobiec ślepocie. Wiele oślepiających chorób oczu można leczyć, aby zapobiec ślepocie, a prawie wszystkim urazom oczu można zapobiec.

Oto bliższe spojrzenie na to, dlaczego kobiety są bardziej dotknięte chorobą niż mężczyźni i na jakie schorzenia powinny zwracać uwagę, aby uzyskać wczesną diagnozę i leczenie ratujące wzrok.

Dlaczego kobiety tracą wzrok

  • Kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, a wiele chorób oczu jest związanych z wiekiem. Przykładami są zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej i retinopatia cukrzycowa. Częstość występowania tych chorób rośnie wraz ze starzeniem się populacji wyżu demograficznego.

Niektóre choroby oczu są z natury bardziej rozpowszechnione wśród kobiet, na przykład zespół suchego oka, który uważa się za związany z hormonami. Występuje on 2-3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Zmiany hormonalne mogą wpływać na zmiany widzenia w ciągu całego życia kobiety, od ciąży do okresu po menopauzie.

U kobiet częściej występują choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów i stwardnienie rozsiane. Poważne skutki uboczne tych chorób mogą wpływać na oczy, powodując utratę wzroku.

Czynniki społeczne i ekonomiczne mogą utrudniać kobietom dostęp do opieki zdrowotnej, ograniczając wczesne wykrywanie i leczenie, które mogłoby zapobiec lub ograniczyć utratę wzroku.

Podczas gdy czynniki behawioralne i środowiskowe nie są ograniczone do kobiet, złe odżywianie i otyłość mogą powodować cukrzycę, a następnie retinopatię cukrzycową; podczas gdy palenie jest również udowodnionym czynnikiem ryzyka chorób oczu, takich jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej. Kobiety poniżej 23 roku życia są najszybciej rosnącym segmentem nowych palaczy.


Choroby oczu częściej występujące u kobiet

  • Zaćma jest główną przyczyną ślepoty na świecie. Jest ona wynikiem zmętnienia normalnie przejrzystej soczewki oka. Zaćmę można leczyć za pomocą operacji zaćmy, podczas której zmętniałą soczewkę zastępuje się przezroczystą soczewką syntetyczną.

Jaskra jest drugą główną przyczyną ślepoty w USA. Nazywana jest cichym złodziejem wzroku, ponieważ nie daje żadnych sygnałów ostrzegawczych. Dzieje się tak, gdy ciśnienie w oku - ciśnienie wewnątrzgałkowe lub IOP - jest zbyt wysokie, uszkadzając nerw wzrokowy, który wysyła sygnały wzrokowe do mózgu. Jaskra z otwartym kątem przesączania, najczęstszy rodzaj jaskry, dotyka w równym stopniu mężczyzn i kobiety. Jednak jaskra z zamkniętym kątem przesączania występuje u kobiet 2-4 razy częściej niż u mężczyzn. Jedną z możliwych przyczyn jest to, że przednia komora między tęczówką a rogówką jest płytsza u kobiet niż u mężczyzn i może blokować odpływ płynów z oka, zwiększając w ten sposób ciśnienie. Jaskra ma również podłoże genetyczne, co oznacza, że jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli ktoś w Twojej rodzinie chorował na jaskrę. W przypadku wczesnego wykrycia istnieją metody leczenia, które mogą pomóc kontrolować ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jeśli choroba nie zostanie wcześnie opanowana, może dojść do ślepoty, która jest nieodwracalna.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) jest główną przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 40 roku życia w Stanach Zjednoczonych. Jednym z powodów, dla których kobiety są bardziej zagrożone, jest fakt, że żyją one o 5-7 lat dłużej niż mężczyźni. AMD stopniowo niszczy centralną część wzroku, która pomaga w czytaniu lub prowadzeniu samochodu. Istnieją dwa rodzaje AMD. Suche AMD, które występuje, gdy pod siatkówką gromadzą się druzy. Nie ma leczenia suchego AMD, ale stanowi ono 90% przypadków. Mokre AMD występuje, gdy nowe naczynia krwionośne rosną i przeciekają między siatkówką a zewnętrzną warstwą oka. W tej odmianie AMD stosuje się zastrzyki anty-VEGF. Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana i leczona, tym lepsze będą wyniki. Podobnie jak jaskra, jest to dziedziczna choroba oczu.

Retinopatia cukrzycowa jest wynikiem cukrzycy. Gdy poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki, naczynia krwionośne odżywiające siatkówkę osłabiają się i ostatecznie przeciekają, co powoduje puchnięcie plamki żółtej. W najbardziej niebezpiecznej formie siatkówka może oderwać się od tylnej części oka, prowadząc do ślepoty. Cukrzyca jest również dziedziczna, ale można ją kontrolować dzięki wczesnej diagnozie i leczeniu.

Zespół suchego oka występuje, gdy oczy produkują zbyt mało łez. Oczy mogą piec, szczypać lub być szorstkie, co sprawia, że widzenie staje się niewyraźne lub można częściej mrugać. Wbrew nazwie, możesz wydawać się płaczliwy, ponieważ suchość może stymulować większą produkcję łez. Dzięki hormonom kobiety są bardziej podatne. U kobiet po menopauzie odpowiedzialna może być zmiana równowagi między estrogenem a progesteronem.

Zmiany w oku związane z ciążą, podobnie jak menopauza, są spowodowane zmianami hormonalnymi i mogą powodować kilka tymczasowych schorzeń oczu, takich jak suchość oka i obrzęk rogówki.

3/10/16

Susan DeRemer, CFRE
Wiceprezes ds. rozwoju
Discovery Eye Foundation

Zdrowie oczu kobiet Tagged on: suche oko zmiany w oku związane z ciążą kobiety zdrowie oczu kobiet