Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Asteroida hyalosis

6/12/14

Pływakami może być wszystko, co widzisz w swojej wizji, co porusza się "tam i z powrotem" z ruchem Twojego oka. Ruch ten nie jest nieruchomy w porównaniu z martwym punktem, który jest stały lub nieruchomy w Twoim polu widzenia.
PrzykładfloatersKluczem jest, że pozycja zmienia się z ruchem oka.Rozmiar, kształt, kolor itp. nie mają znaczenia. Wszystko, co porusza się w Twoim polu widzenia, nazywane jest floatersem.

Pamiętaj, jeśli doświadczasz nowych pływaków; zgłoś się do okulisty na badanie.

Oto niektóre z powszechnych przyczyn powstawania pływaków:

  • Odwarstwienie tylnej części ciała szklistego (PVD)
  • Łzy siatkówki
  • Krew (Vitreous Hemorrhage) może być spowodowana przez;
  • Zaawansowaną retinopatię cukrzycową
  • Rozdarcie siatkówki
  • Okluzje naczyń siatkówki
  • Zapalenie lub infekcja
  • Hialoza asteroidalna

Odłączenie tylnej części ciała szklistego
A tylne odłączenie ciała szklistego (PVD) jest częstą przyczyną powstawania pływaków. PVD występuje, gdy szklistka oddziela się od powierzchni siatkówki. Jest to normalne zjawisko i w końcu wystąpi u każdego. Rozdarcie siatkówki jest bardziej prawdopodobne zaraz po rozpoczęciu PVD.

Szkliwo jest zazwyczaj przejrzystym, wodnistym żelem. W miarę starzenia się, pewna ilość białek w szkle upłynnia się i degeneruje. W końcu dochodzi do fizycznego oddzielenia ciała szklistego od siatkówki z powodu tego upłynnienia.

"Pływaki" mogą rozwinąć się z powodu nieprzezroczystości/nieprzezroczystości spowodowanych starzejącym się żelem, który nie jest już całkowicie przejrzysty z powodu zmian we właściwościach optycznych żelu lub interfejsu pomiędzy szklistą i wodą wewnątrz oka.

Łzy w siatkówce
Łzy w siatkówce PVD może powodować pływaki albo przez spowodowanie małego krwotoku do ciała szklistego, albo przez przemieszczenie do ciała szklistego komórek, które normalnie znajdują się pod siatkówką.

Krwotok do ciała szklistego
Krew w szkle może również powodować floaters. Tak zwany krwotok do ciała szklistego może być wynikiem rozdarcia siatkówki lub zaawansowanej retinopatii cukrzycowej. Sporadycznie, okluzje naczyń siatkówki mogą również prowadzić do krwawienia w szkle.

Krew w oku często się wchłania, ale tylko Twój lekarz może określić dokładny charakter floatersów i czy są one związane z rozdarciem siatkówki. To jest niemożliwe, aby powiedzieć przyczynę floaters bez prawidłowego badania rozszerzonego oka.

Zapalenie
Niektóre rodzaje stanów zapalnych lub infekcji mogą powodować znaczne pływaki. Właściwie są to białe komórki, które migrują do siatkówki i ciała szklistego i mogą być widoczne jako floaters.

Asteroida Hyalosis
Jest to powszechna jednostka, w której mnóstwo drobnych białych nieprzezroczystości jest zawieszonych w szklistej. W większości przypadków nie są one zauważane przez pacjenta. Czasami jednak tzw. ciała asteroidalne są tak gęste, że uniemożliwiają dobre zbadanie siatkówki. Innym razem, zwłaszcza po PVD, ciałka asteroidalne są zauważane, a pacjenci mogą skarżyć się na pływaki.

Nowe pływaki: Ocena
Wszystkie nowe pływaki muszą być zbadane przez okulistę w ciągu 24-72 godzin od ich pojawienia się. Nawet jeśli pływaki znikną w tym czasie, pacjent powinien zostać zbadany pod kątem ewentualnego rozerwania siatkówki.

Ponownie, ty, pacjent, NIE możesz powiedzieć, co jest przyczyną floaters lub czy masz łzy siatkówki. Rozdarcie siatkówki może spowodować odwarstwienie siatkówki - problem potencjalnie oślepiający.

Leczenie pływaków
Nie ma leków ani kropli do oczu, które mogłyby pomóc w leczeniu pływaków. Większość lekarzy radzi, aby po prostu pogodzić się z występowaniem pływaków.

W przypadku pacjentów, którzy mają przewlekłe problemy z pływakami, zalecam wykonanie zabiegu witrektomii. Witrektomia jest operacją oka, wykonywaną przez specjalistę od siatkówki. Pod względem bezpieczeństwa i możliwych powikłań operacja ta jest porównywalna z operacją zaćmy.

Istnieje garstka lekarzy, którzy wykonują zabieg laserem Yag w celu rozbicia floatersów.

Randall V. Wong, MD
Specjalista ds. siatkówki
Fairfax, Virginia