Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

LUTEINA I ZEAKSANTYNA

Dlaczego Luteina i Zeaksantyna są niezbędne dla zdrowego widzenia.

Dobre odżywianie jest ważne dla utrzymania zdrowych oczu. Naukowcy połączyli dwa bardzo ważne składniki odżywcze dla oczu, które odgrywają kluczową rolę w zdrowym widzeniu. Luteina (LOO-teen) i Zeaksantyna (zee-ah-ZAN-thin), oba są silnymi przeciwutleniaczami i są najlepiej znane z ochrony oczu i mogą zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy.

Luteina i zeaksantyna to dwa rodzaje karotenoidów (kuh-RAH-teh-noids), które są żółtymi do czerwonych pigmentów występujących powszechnie w warzywach i innych roślinach, a luteina jest żółtym pigmentem, w wysokich stężeniach pojawia się pomarańczowo-czerwony.

Zarówno luteinę, jak i zeaksantynę można również znaleźć w wysokich stężeniach w plamce ludzkiego oka. Plamka ma zasadnicze znaczenie dla widzenia. Luteina i zeaksantyna działają w tym obszarze jako ważne przeciwutleniacze, chroniąc oczy przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Uważa się, że zmniejszenie ilości tych antyoksydantów w czasie może pogorszyć zdrowie oczu. Wraz z innymi naturalnymi antyoksydantami, w tym witaminą C, beta-karotenem (witaminą A) i witaminą E, te ważne pigmenty chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które są reaktywnymi cząsteczkami mogącymi niszczyć komórki i odgrywać rolę w wielu chorobach. Uważa się również, że luteina i zeaksantyna w plamce żółtej blokują światło niebieskie przed dotarciem do struktur leżących u podstaw siatkówki, zmniejszając w ten sposób ryzyko wywołanych przez światło uszkodzeń oksydacyjnych, które mogą prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).

Niestety, organizm ludzki nie wytwarza naturalnie potrzebnej luteiny i zeaksantyny. Dlatego codzienne dostarczanie luteiny i zeaksantyny poprzez dietę lub suplementy diety może pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia oczu.

Żywność zawierająca luteinę i zeaksantynę

Dieta bogata w te dwa składniki odżywcze może pomóc w powstrzymaniu chorób oczu związanych z wiekiem. Najlepszym naturalnym źródłem luteiny i zeaksantyny są zielone warzywa liściaste i inne zielone lub żółte warzywa. Wśród nich na czele listy znajdują się gotowany jarmuż i gotowany szpinak.

Kluczowe źródła tych karotenoidów to jarmuż, pietruszka, szpinak, brokuły i groszek. Sok pomarańczowy, melon miodowy, kiwi, czerwona papryka, kabaczek i winogrona są również dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny.

Ponadto żółtko jajka może być ważnym źródłem luteiny i zeaksantyny, ponieważ wysoka zawartość tłuszczu w żółtku może poprawić wchłanianie tych składników odżywczych.

Zdrowe dla oczu przepisy znajdziesz na stronie Eye Cook

Luteina i Zeaksantyna Suplementy

Ze względu na korzyści płynące z luteiny i zeaksantyny, wiele firm żywieniowych dodało te karotenoidy do swoich formuł witaminowych. Inne wprowadziły specjalne witaminy dla oczu, które są głównie suplementami luteiny i zeaksantyny.

Niektóre popularne suplementy luteiny i zeaksantyny obejmują:

  • MacuHealth z LMZ3 (MacuHealth LLC)
  • EyePromise Zeaxanthin (Zeavision)
  • ICaps Eye Vitamin Lutein & Zeaxanthin Formula (Alcon)
  • Macula Complete (Biosyntrx)
  • MacularProtect Complete (ScienceBased Health)
  • MaxiVision Ocular Formula (MedOp)
  • OcuGuard Plus (TwinLab)
  • Ocuvite (Bausch + Lomb

Źródłem luteiny w wielu suplementach luteinowych są kwiaty nagietka, natomiast w przypadku zeaksantyny często jest to czerwona papryka. Jeśli wybierzesz suplement z luteiną i zeaksantyną, upewnij się, że jest to produkt wysokiej jakości, pochodzący od renomowanej firmy produkującej suplementy diety.

Należy pamiętać, że poszczególne osoby czasami różnie reagują na niektóre suplementy, co może mieć niezamierzone skutki, takie jak niepożądane reakcje z lekami. Skonsultuj się z lekarzem lub okulistą przed wypróbowaniem jakichkolwiek suplementów wspomagających widzenie.

Zdrowe dla oczu przepisy znajdziesz na stronie Eye Cook.

Pamiętaj, że przyjmowanie suplementów diety nie zastępuje zdrowej diety. Jedzenie dobrze zbilansowanej diety, która zawiera dużo owoców i warzyw jest zazwyczaj najlepszym sposobem na uzyskanie ważnych składników odżywczych dla oczu, których potrzebujesz.

LUTEINA I ZEAKSANTYNA Tagged on: age-related macular degeneration AMD blind eye health low vision nutrition omega-3 retina vision resources