Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Randall V. Wong MD

6/12/14

Pływakami może być wszystko, co widać w polu widzenia, a co porusza się "tam i z powrotem" wraz z ruchem oka. Ruch ten nie jest nieruchomy w porównaniu ze ślepą plamką, która jest nieruchoma w Twoim polu widzenia.
PrzykładpływakówKluczem jest to, że pozycja zmienia się wraz z ruchem gałek ocznych. Rozmiar, kształt, kolor itp. nie mają znaczenia. Wszystko, co porusza się w Twoim polu widzenia, nazywane jest "pływakiem".

Pamiętaj, jeśli pojawią się nowe "pływaczki", zgłoś się do okulisty na badanie.

Oto kilka najczęstszych przyczyn powstawania "pływaczy":

  • Odwarstwienie tylnej części ciała szklistego (PVD)
  • Rozdarcie siatkówki
  • Krwotok (Vitreous Hemorrhage) może być spowodowany przez;
  • Zaawansowana retinopatia cukrzycowa
  • Rozdarcie siatkówki
  • Okluzje naczyń siatkówki
  • Zapalenie lub infekcja
  • Hialoza asteroidalna

Odłączenie tylnej części ciała szklistego
A tylne odłączenie ciała szklistego (PVD) jest częstą przyczyną łzawienia. PVD występuje, gdy szklistka oddziela się od powierzchni siatkówki. Jest to normalne zjawisko i w końcu wystąpi u każdego. Rozdarcie siatkówki jest bardziej prawdopodobne zaraz po wystąpieniu PVD.

Ciało szkliste jest zazwyczaj przejrzystym, wodnistym żelem. Wraz z wiekiem białka w szkle upłynniają się i degenerują. W końcu dochodzi do fizycznego oddzielenia ciała szklistego od siatkówki na skutek tego upłynnienia.

"Pływaki" mogą powstać z powodu zmętnienia/zmętnienia spowodowanego starzejącym się żelem, który nie jest już całkowicie przejrzysty z powodu zmian we właściwościach optycznych żelu lub interfejsu pomiędzy szklistką a wodą wewnątrz oka.

Łzy w siatkówce
Łzy w siatkówce PVD może powodować powstawanie "pływających oczu" poprzez wywołanie małego wylewu krwi do ciała szklistego lub poprzez przemieszczenie do ciała szklistego komórek, które normalnie znajdują się pod siatkówką.

Krwotok do ciała szklistego
Krew w szklistce może być również przyczyną powstawania "pływaczek". Tak zwany krwotok do ciała szklistego może być spowodowany albo rozdarciem siatkówki albo zaawansowaną retinopatią cukrzycową. W sporadycznych przypadkach zamknięcie naczyń siatkówki może również prowadzić do krwawienia do ciała szklistego.

Krew w oku często się wchłania, ale tylko lekarz może określić dokładny charakter pływaków i czy są one związane z rozdarciem siatkówki. Nie jest możliwe, aby określić przyczynę floaters bez prawidłowego badania dylatacyjnego oka.

Stan zapalny
Niektóre rodzaje stanów zapalnych lub infekcji mogą powodować znaczące pływaki. W rzeczywistości są to białe krwinki, które migrują do siatkówki i ciała szklistego i mogą być widoczne jako "floaters".

Asteroida Hyalosis
Jest to częsta jednostka, w której wiele drobnych białych zmętnień jest zawieszonych w szklistce. W większości przypadków nie są one zauważane przez pacjenta. Czasami jednak tzw. ciała asteroidalne są tak gęste, że uniemożliwiają dobre zbadanie siatkówki. W innych przypadkach, szczególnie po PVD, ciała asteroidalne są zauważane, a pacjenci mogą skarżyć się na pływaki.

Nowe pływaki: Ocena
Wszystkie nowe "pływaczki" muszą być zbadane przez okulistę w ciągu 24-72 godzin od ich pojawienia się. Nawet jeśli w tym czasie znikną, pacjent powinien zostać zbadany w celu wykrycia ewentualnego pęknięcia siatkówki.

Ponownie, pacjent NIE może stwierdzić, co jest przyczyną łez lub czy doszło do przedarcia siatkówki. Rozdarcie siatkówki może spowodować odwarstwienie siatkówki - potencjalnie oślepiający problem.

Leczenie pływaczek
Nie istnieją żadne leki ani krople do oczu, które mogłyby leczyć zacieki. Większość lekarzy radzi, aby po prostu pogodzić się z tym zjawiskiem.

Pacjentom, którzy mają przewlekłe problemy z soczewkami, zalecam witrektomię. Witrektomia jest operacją oka, wykonywaną przez specjalistę od siatkówki. Pod względem bezpieczeństwa i możliwych powikłań operacja ta jest porównywalna z operacją zaćmy.

Istnieje garstka lekarzy, którzy wykonują zabieg laserem Yag w celu rozbicia pływaczy.

Randall V. Wong, MD
Specjalista chorób siatkówki
Fairfax, Wirginia