Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Miesiąc Świadomości Jaskry: 5 wskazówek, jak zachować wzrok

 

Styczeń jest Narodowym Miesiącem Świadomości Jaskry (National Glaucoma Awareness Month) i jest to doskonały czas na rozpowszechnianie informacji i podnoszenie świadomości na temat tej choroby, która kradnie wzrok. Ponad 2 miliony ludzi w Stanach Zjednoczonych cierpi na jaskrę i liczba ta będzie nadal znacząco wzrastać. Tej bezobjawowej chorobie nie da się zapobiec. Istnieją jednak sposoby, aby zachować wzrok.

Co to jest jaskra?

Jaskra jest chorobą oczu, w której wewnętrzne ciśnienie w oku wzrasta do takiego stopnia, że dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Jest to jedna z głównych przyczyn ślepoty w Stanach Zjednoczonych. Dokładna przyczyna jaskry nie jest znana. Jeśli z jakiegokolwiek powodu normalna równowaga płynu produkowanego i odprowadzanego z wnętrza oka zostanie zakłócona, wówczas ciśnienie płynu może wzrosnąć w oku. Włókna nerwowe i naczynia krwionośne w nerwie wzrokowym mogą zostać łatwo uszkodzone przez to ciśnienie. Uraz, infekcja lub guz w oku lub wokół niego może również spowodować wzrost ciśnienia.

Jaskra najczęściej występuje u osób po 40 roku życia, a w niektórych rodzinach istnieje dziedziczna skłonność do rozwoju choroby. Jeżeli jaskra zostanie zdiagnozowana we wczesnym stadium, często można ją kontrolować i nie powinna wystąpić żadna lub niewielka utrata wzroku. Jeśli nie jest leczona, widzenie boczne (widzenie peryferyjne), a później centralne, ulega zniszczeniu i może dojść do ślepoty.

Istnieją dwa rodzaje jaskry: pierwotna jaskra z otwartym kątem przesączania i ostra jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Jaskra pierwotna otwartego kąta jest znacznie bardziej powszechna i często rozwija się stopniowo i bezboleśnie. Nie ma wczesnych objawów ostrzegawczych. Może ona stopniowo niszczyć wzrok, nawet o tym nie wiedząc. Rzadziej spotykana jaskra z zamknięciem kąta ostrego, wynika z nagłego zablokowania kanałów odwadniających w oku i powoduje szybki wzrost ciśnienia, któremu towarzyszy niewyraźne widzenie, pojawienie się kolorowych pierścieni wokół świateł oraz ból lub zaczerwienienie oczu.

 


5 wskazówek, jak chronić wzrok

  1. Zaplanuj kompleksowe badanie wzroku. Nasze kompleksowe badanie oczu obejmuje testy na jaskrę, w tym prostą i bezbolesną procedurę zwaną tonometrią, która mierzy wewnętrzne ciśnienie w oku. Podczas badania, lekarz zbada również stan nerwu wzrokowego i zmierzy pole widzenia.
  2. Zwróć uwagę na swoje czynniki ryzyka. Każdy może zachorować na jaskrę, ale niektóre osoby są na nią bardziej narażone. Do czynników ryzyka należą: rosnący wiek, afrykańskie pochodzenie, występowanie jaskry w rodzinie, wcześniejsze urazy lub operacje oczu, cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi.
  3. Ćwiczenia fizyczne. Regularny program umiarkowanych ćwiczeń fizycznych korzystnie wpłynie na ogólny stan zdrowia, a badania wykazały, że chodzenie lub jogging trzy lub więcej razy w tygodniu może mieć wpływ na obniżenie wewnętrznego ciśnienia w oku.
  4. Chroń swoje oczy. Zapobieganie urazom oczu, które mogą powodować jaskrę, jest ważną metodą ochrony. Noś ochronne okulary.
  5. Zdrowo się odżywiaj. Ważne składniki odżywcze dla Twojego wzroku, w tym luteina i zeaksantyna, znajdują się w zielonych, liściastych warzywach i żółtkach jaj. Mogą one chronić Twój wzrok. Owoce, takie jak jagody i pokarmy, które zawierają omega-3 fas są również korzystne dla zdrowia Twoich oczu.

Dowiedz się więcej o jaskrze. Przez cały miesiąc śledź nasze wskazówki i fakty w mediach społecznościowych pod hasłem #takecareofyoureyes.