Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Infekcja

Jak się pojawiają i jak się ich pozbyć?

Czy masz coś, co wygląda jak pryszcz na zewnętrznej lub wewnętrznej stronie powieki? ICzy jest to strasznie niekomfortowe i nieestetyczne? Albo masz stygę, albo gradówkę na oku.

Cgradówka to niezakażona opuchlizna powieki spowodowana zablokowaniem gruczołu lipidowego gruczołu lipidowego. Gruczoł lipidowyoz zablokowanego gruczołui przedostaje się do tkanki powiek, powodując stan zapalny, który w końcu ustępuje.hdrażniący lipid. Ta może trwać od 2 do 4 tygodni lub dłużej.re.

Stysą wywoływane przez bakterie znajdujące się na skórze,które dostają się doi podrażniają gruczoły gruczoły w powiekach. Bakterie te, które w normalnych warunkach bytują nieszkodliwie na skórze oka, mogą czasami geuwięzione wraz z martwymi komórkami skóry na brzegu powieki. W rezultacie powstaje obrzęk, zaczerwienienie i bolesny guzek który może pojawić się w ciągukilku dni.


Choć większość styren i gradówek jest nieszkodliwa i goi się samoistnie po tygodniu lub dwóch, nadal mogą być one bardzo nieprzyjemne. Na szczęście, istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc Ci pozbyć się sztyftu lub gradówki nieco szybciej - lub przynajmniej zmniejszyć dyskomfort i opuchliznę, które często im towarzyszą.

Dbaj o czystość powiek

  • Pierwszą rzeczą, jaką powinnaś zrobić, gdy pojawi się u Ciebie stygmat, jest oczyszczenie powiek. Możesz użyć rozcieńczonego szamponu dla dzieci bez łez na waciku, ściereczce do mycia lub płatku do demakijażu. Następnie spłucz powieki ciepłą wodą i delikatnie je osusz.
  • Pamiętaj też, aby myć ręce przed i po dotknięciu stygenu i nie dzielić się ręcznikami lub ściereczkami z innymi osobami.
  • Innym rozwiązaniem są nawilżane płatki do oczyszczania powiek. Można je znaleźć bez recepty w większości drogerii.
  • Mądrze jest tymczasowo zrezygnować z makijażu oczu, gdy masz stygę lub gradówkę, ponieważ zakrycie ich może opóźnić proces gojenia. Należy również wyrzucić stary makijaż lub aplikatory, które mogą być zanieczyszczone.
  • Jeśli potrzebujesz korekcji wzroku, noś okulary zamiast soczewek kontaktowych do czasu wygojenia się stygenu.

Stosuj ciepłe, wilgotne okłady

  • Możesz przyspieszyć gojenie się wągrów lub gradówek, stosując gorące okłady przez 10-15 minut, trzy lub cztery razy dziennie.
  • Niektórzy używają do tego celu torebek z herbatą, ale wystarczy zwykła, czysta ściereczka zanurzona w ciepłej (nie gorącej) wodzie, którą łatwo przygotować. Ściereczkę należy wykręcić, aby nie kapała, a następnie położyć ją na zamkniętych oczach.
  • Celem tej terapii jest doprowadzenie do powstania wągrów lub gradówek, tak jak w przypadku pryszczy. Ale niezależnie od tego, co robisz, nie denerwuj się i nie próbuj go wycisnąć! Ciepło płynące z kompresu często pozwala na otwarcie, odprowadzenie i zagojenie się łuski, nie powodując urazu powieki ani nie rozprzestrzeniając infekcji poprzez jej ściskanie.

Złagodzenie dyskomfortu

  • Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak acetaminofen i ibuprofen, prawdopodobnie nie przyczynią się zbytnio do przyspieszenia gojenia, ale mogą złagodzić dyskomfort, jeśli stygon jest szczególnie uciążliwy.
  • Lekarz okulista może również zająć się bólem związanym ze stygmatem lub gradówką. Czasami okulista może zdecydować się na chirurgiczne otwarcie dużego stypu, aby złagodzić dyskomfort i zapobiec poważnemu zakażeniu.

Zawsze należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, jeśli pojawią się obawy, ból lub jeśli zewnętrzny stygmat nie zniknie w ciągu jednego tygodnia lub wewnętrzny (na wewnętrznej stronie powieki) w ciągu trzech tygodni.