Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Suche oczy? Spróbuj oleju rybiego

1 maja 2019 r. Leslie Frantz Zdrowie oczu, Problemy z widzeniem Brak komentarzy

Suche oczy? Spróbuj oleju rybiego

Jak to się mówi, jesteś tym, co jesz, i to przysłowie odnosi się do zdrowia naszych oczu. Oprócz zrównoważonej diety bogatej w antyoksydanty, badania sugerują, że przyjmowanie suplementu zawierającego kwasy tłuszczowe omega-3 (takie jak olej rybi) może zmniejszyć objawy suchego oka.

Suche oko występuje wtedy, gdy Twoje łzy nie są w stanie zapewnić odpowiedniego nawilżenia oczu. Czasami nie produkujesz wystarczającej ilości łez lub łez wysokiej jakości. Niezależnie od przyczyny, objawy suchego oka mogą być w najlepszym wypadku nieprzyjemne. Możesz odczuwać kłucie lub pieczenie. Inne objawy to wrażliwość na światło, zaczerwienienie, łzawienie oczu, a nawet nieostre widzenie.

To nie jest dzień na plaży, ale może przynieść ulgę. Badania nad korzyściami płynącymi z suplementów kwasów tłuszczowych omega-3 wykazały mniej objawów suchego oka u osób, które przyjmują suplementy. Zmienia to fizjologię oka, ponieważ te kwasy tłuszczowe mogą poprawić warstwę oleju w oku. To poprawia objawy suchego oka i zmniejsza potrzebę stosowania sztucznych łez.

Być może zastanawiasz się, ile to jest wystarczająco dużo? Badania wykazały, że uczestnicy zauważyli największe korzyści z przyjmowania 180 miligramów kwasu eikozatetraenowego (EPA) i 120 miligramów kwasu dokozaheksaenowego (DHA), dwa razy dziennie. Ważne jest, aby pamiętać, że wysokie dawki suplementu może produkować niekorzystne wyniki u niektórych pacjentów. Na przykład, niektórzy ludzie reagują na zwiększone krwawienie, wyższy poziom lipoprotein o niskiej gęstości (LDL, lub "zły") cholesterolu i problemy z kontrolą cukru we krwi. Niektórzy ludzie zgłaszali rybi posmak lub zapach po zażyciu suplementu.

Nie jesteś fanem suplementów? Nie ma problemu. Można uzyskać te same korzyści z rezygnacji kapsułki i jeść ryby. American Heart Association zaleca, aby zdrowi dorośli jedli ryby bogate w Omega-3, co najmniej dwa razy w tygodniu. Pomyśl o sumie, halibucie, łososiu, pasiastym okoniu morskim i tuńczyku białym. Ponownie, postępuj ostrożnie przy wprowadzaniu drastycznych zmian w diecie. Niektóre ryby mogą zawierać wysoki poziom rtęci. Podczas gdy rtęć w rybach zazwyczaj nie jest problemem dla większości zdrowych dorosłych, może być problematyczna dla kobiet w ciąży lub planujących ciążę. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, skonsultuj się z lekarzem na temat tego, jak powinnaś zmienić swoją dietę.

Podsumowując, olej rybny - czy to w kapsułkach, czy w postaci pełnowartościowej - może być dobrodziejstwem dla Twojego zdrowia. Jeśli martwisz się o suche oczy i chcesz wprowadzić pewne zmiany w stylu życia, olej rybny może być odpowiedzią. Upewnij się tylko, że robisz to pod opieką lekarza. On lub ona może przejrzeć Twoją historię medyczną, aby upewnić się, że jest to dla Ciebie odpowiednie i pomóc Ci ustalić odpowiednią dawkę dla Twojej sytuacji.

Jak w przypadku każdej dolegliwości związanej z oczami, nie wszystkie przypadki są jednakowe. Najlepiej jest skontaktować się z lekarzem Midwest Eye Consultants, jeżeli masz długotrwałe oznaki i objawy suchości oczu, w tym zaczerwienione, podrażnione, zmęczone lub bolesne oczy. On lub ona może podjąć kroki w celu ustalenia, czy konieczne jest dalsze postępowanie.

Zaplanuj wizytę już dziś.