Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Dbaj o zdrowie swoich oczu - Retinopatia cukrzycowa

 

Cukrzyca dotyka około 1 na każde 11 osób w Stanach Zjednoczonych. W rzeczywistości, zgodnie z danymi CDC (Centers for Disease Control), 1 na 4 osoby cierpiące na tę chorobę nie wiedzą nawet, że ją mają. Dzieje się tak, ponieważ cukrzyca, wraz z jej wpływem na oczy, nie daje żadnych objawów we wczesnych stadiach.

Cukrzyca jest chorobą, w której organizm nie może już prawidłowo przetwarzać żywności na energię. Z tego powodu glukoza (forma energii komórkowej organizmu) gromadzi się w strumieniu krwi. Przewlekłe nagromadzenie glukozy w krwiobiegu powoduje uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych, co ogranicza przepływ krwi. To z kolei prowadzi do uszkodzenia narządów, w tym oczu.

Cukrzycowa choroba oczu należy do grupy schorzeń, które w ciężkich stadiach mogą prowadzić do ślepoty. Czynniki ryzyka obejmują czas trwania cukrzycy, kontrolę poziomu glukozy we krwi, inne choroby układu krążenia oraz palenie tytoniu. Najczęstszym typem cukrzycowej choroby oczu jest retinopatia cukrzycowa. Dzieli się ona na podgrupy: nieproliferacyjną i proliferacyjną.

W retinopatii cukrzycowej nieproliferacyjnej, uszkodzenie naczyń krwionośnych powoduje ich przeciekanie i zamykanie się wewnątrz oka, a konkretnie w siatkówce. Ten obszar oka zawiera komórki, które pomagają nam widzieć, dlatego stan ten może prowadzić do utraty wzroku. W przypadku retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej, brak prawidłowego przepływu krwi skłania organizm do wytwarzania nowych naczyń krwionośnych. Te nowe naczynia krwionośne jeszcze bardziej przeciekają i prowadzą do bliznowacenia. Powoduje to dalsze uszkodzenie siatkówki.

Przeprowadzono wiele dużych badań klinicznych dotyczących cukrzycowej choroby oczu. Badanie ETDRS (Early Detection of Diabetic Retinopathy Study) oraz ACCORD (Action to Control Cardiovascular Risk in Diabetes) to duże badania kliniczne mające na celu określenie najlepszych metod kontroli i leczenia pacjentów z cukrzycową chorobą oczu. Badania te pozwoliły na określenie stopnia zaawansowania choroby, poziomu ryzyka w różnych stadiach oraz najlepszej opcji leczenia w tych stadiach.

Inne ważne badanie, DCCT (Diabetes Control and Complications Trial), wykazało znaczenie kontroli stężenia glukozy we krwi w zapobieganiu cukrzycowej chorobie oczu. W badaniu tym wykazano, że obniżenie poziomu HbA1C u pacjenta o 10% było w stanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia retinopatii cukrzycowej średnio o około 44%.

Lekarz pierwszego kontaktu może podać Ci wartość HbA1C, powinieneś wiedzieć, co to jest i jakie są najlepsze sposoby na utrzymanie tej wartości w normie. Ponadto, badania wzroku u optometrysty są niezbędne w celu wykrycia cukrzycowej choroby oczu. Rutynowe badania okulistyczne pomogą uratować Twój wzrok, zapewniając wczesne wykrycie tego "cichego" procesu chorobowego i umożliwiając właściwą interwencję w celu zminimalizowania jakiegokolwiek wpływu na Twój wzrok.