Najnowsze artykuły

Zeaksantyna

Miesiąc Zdrowego Starzenia się to coroczne święto zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na pozytywne aspekty starzenia się...

Czytaj Więcej

Przyczyny odblasków i przeciwdziałanie im

Światło słoneczne jest nam niezbędne do życia, ale różne jego aspekty mogą być dla nas jednocześnie szkodliwe. Przykładem są tutaj odblaski jego promieni. Światło odbija się od różnych przedmiotów i z dużą siłą pada prosto na nasze oczy. Nie tylko sprawia to, że nie jesteśmy w stanie widzieć wyraźnie, ale też w dłuższej perspektywie może być przyczyną poważnych dolegliwości ze wzrokiem. Odblaski słoneczne mogą nam grozić właściwie wszędzie. Warto zatem wiedzieć, jak można się przed nimi chronić i redukować ich negatywny wpływ na nasz wzrok. Dobrym rozwiązaniem jest noszenie ochronnych soczewek kontaktowych.

Soczewki polaryzujące filtrujące

Soczewki polaryzujące w znacznym stopniu zmniejszają problem szkodliwych odblasków słonecznych. Odblaski są w nich blokowane przez specjalny filtr, który działa przy świetle padającym poziomo. Jest to bardzo istotne, bowiem dzięki temu soczewki zapewniają ochronę w każdej sytuacji. Przepuszcza z kolei światło pionowe - dzięki temu można uzyskać maksymalny komfort widzenia. Bardzo istotną funkcją soczewek jest również blokowanie szkodliwego promieniowania UV. Jak powszechnie wiadomo, promienie UV są szkodliwe dla naszej skóry. Często zapominamy jednak, że w życiu codziennym mogą również powodować problemy ze wzrokiem.

kobieta

Jakie soczewki polaryzacyjne wybrać?

Dzięki soczewkom polaryzacyjnym znacznie zwiększa się komfort widzenia, nawet u osoby, która nie zmaga się z żadnymi konkretnymi wadami wzroku. Blokowanie szkodliwych odblasków słonecznych pozwala na przykład na lepsze i dokładniejsze dostrzeganie kolorów. Ochrona przed groźnymi odblaskami i promieniowaniem UV pozwala z kolei na uniknięcie w przyszłości wielu problemów zdrowotnych.Ochronę przed promieniowaniem UV zapewniają co prawda również dobre okulary przeciwsłoneczne. Równocześnie jednak nie rozwiązują one problemów odblasków. Połączenie tych dwóch funkcji można natomiast uzyskać w soczewkach polaryzacyjnych.

Z soczewek polaryzacyjnych może korzystać każdy. Są one szczególnie wskazane dla osób, które na co dzień spędzają dużo czasu na otwartym słońcu. Mogą być bardzo pomocne chociażby dla kierowców. W czasie jazdy samochodem mijamy cały czas wiele powierzchni od których odbija się światło słoneczne, powodując groźne dla oczu odblaski. Nawet nagrzana powierzchnia drogi w lecie stwarza pod tym względem zagrożenie.Odblaski słoneczne nie są groźne jedynie w lecie. Przeciwnie, trzeba na nie uważać szczególnie zimą. Wprawdzie promienie słoneczne są wówczas mniej intensywne, ale powierzchnia śniegu odbija je z bardzo dużą siłą. Soczewki polaryzacyjne są zatem świetną propozycją m.in. dla osób uprawiających różnego rodzaju sporty zimowe. Warto wówczas chronić swoje oczy, bowiem nawet kilka godzin świetnej zabawy możemy potem okupić poważnymi problemami zdrowotnymi.

Skuteczność soczewek polaryzacyjnych

Prawdopodobnie wielu ludzi zawiodło się już na okularach przeciwsłonecznych. Z jednej strony poprawiają one nieco komfort widzenia, ale nawet przy naprawdę dobrych modelach silne odblaski słoneczne nadal stanowią poważny problem. Nie należy jednak oceniać soczewek polaryzacyjnych przez pryzmat takich doświadczeń, ponieważ mają one nieco inną konstrukcję niż okulary przeciwsłoneczne. Zadaniem okularów jest zmniejszanie jasności promieni słonecznych i blokowanie promieniowania UV, ale nie są one w stanie zredukować silnych odblasków. Z kolei soczewki polaryzacyjne skutecznie rozwiązują ten problem. Noszenie ich sprawia naprawdę ogromną różnicę w naszym codziennym komforcie i daje pewność, że nasze oczy są skutecznie chronione przed szkodliwymi czynnikami.